2. prosince 2019 06:00
Petr Ullmann

Alkohol – zabiják diet?

Taky se bude týkat novoroční předsevzetí alkoholu a změny váhy?

Alkohol a kila

Vzpomenete si při tom někdy na všeobecně známé tvrzení, že alkohol ruší účinky diet a naopak přímo vybízí tělo k tloustnutí? Nakolik je tento rozšířený názor pravdivý a v čem se skrývá nebezpečí alkoholu v souvislosti s nabíráním nepohodlných kil navíc?

Výzkumy prokázaly, že vypít občas sklenici vína výrazně váhou neposune, takže se není třeba hned děsit. Problém nastává ve chvíli, kdy to trochu přeženete a spořádáte např. celou láhev. V takovém případě do sebe totiž tělo nasákne tolik kalorií jako při jídle o třech chodech! U tvrdého alkoholu je tento poměr ještě mnohonásobně vyšší.

A jak je to tedy s tloustnutím po alkoholu?

Při požívání nápojů se dostává do těla etanol, který je zpracováván především v játrech za doprovodu poměrně velké vydané energie. Teoreticky by tedy mělo být popíjení hubnutí prospěšné, říkáte si snad…

Problém však nespočívá ani tak v příjmu přiměřeného množství kvalitního alkoholu, ale v jídle, které daný piják zvolí jako doprovod.

A něco k tomu

K alkoholu totiž často patří vysoce kalorická a nezdravá jídla jako utopenec, chipsy či hamburger. Pokud jsou ale naše játra zcela zaměstnaná zpracováním alkoholu a jeho odstraňováním z těla, nejsou schopna tak dobře nakládat s cukrem, což má za následek jednak jeho nedostatek v krvi, jednak především minimální spalování tuků. A dokonce se děje i to, že nefunguje správně zpracování tuků přijatých i v těsném období kolem požití alkoholu, tudíž mají játra obrovskou tendenci k ukládání také tuků tou nejkratší cestou.

V malém množství alkohol tedy opravdu podporuje trávení, ve velkém ho ale zablokuje. Ne nadarmo stále a ve všech případech platí, že alkoholu „jen s mírou“.

Text: RD

Petr Ullmann

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský