Aktualita! Češi posunuli největší vodopád světa o tisíce kilometrů
Pokud jste si mysleli, že největší vodopád světa je Salto Ángel ve Venezuele, tak nově už není. Česká expedice geodetů dokázala, že africký vodopád Tugela je vyšší.
Víte, který je nejvyšší vodopád na světě. Nejspíše odpovíte, že venezuelský Salto Angel. Ale to už nějaký čas není pravda.
Za ten fór to stojí, ne?
Na každém šprochu je pravdy trochu, říká jedno z českých pořekadel. Mezi geodety se proslýchalo, že jihoafrický Tugela Falls by mohl být vyšší, než světově proslavený Salto Angelo, který se nově jmenuje Kerapakupai Merú.
„Podle oficiálních statistik je nejvyšším vodopádem světa venezuelský Salto Angel (Kerepakupai Merú) a na druhém místě je právě jihoafrický Tugela Falls. Jenže zrovna mezi těmihle dvěma vodopády jsou tak trochu nesrovnalosti. Ten venezuelský je pravděpodobně nižší, než se uvádí. A ten jihoafrický zase vyšší. My se drželi naší lásky k Africe a vydali se změřit Tugela Falls.Barometrickým výškoměrem jsme naměřili neuvěřitelných 1 001 m. To přímo volá po přeměření geodety! Ato je přesně to, co chceme. Dostat k vodopádu přes kameny, peřeje a rokle, po řetězových žebřících a skobách ve skále geodety a jejich udělátka. Aby s definitivní platností změřili, jestli je "náš" vodopád doopravdy tak strašlivě vysoký. Dovedete si to představit? Obyčejní chlápci z Čech změří v Africe největší vodopád světa. Trochu sci-fi, ale za pokus a tu psinu to rozhodně stojí", řekl šéf expedice Martin Šíl. V tu chvíli netušil, že pošetilý nápad s ověřením onoho „šprochu“ se nakonec promění ve skutečnost, která se zapíše do učebnic.
Sen se stal skutečností
„Cesta byla báječná, zdolávání Tugela Falls krásně složité a nakonec se ukázalo, že se určitě vyplatí vyrazit k Tugela Falls s geodety. Prostým odečtem nadmořské výšky paty a hrany vodopádu jsme totiž změřili výšku Tugela Falls na 1.101 metrů. A to je pořádná porce,“ řekl po návratu z první akce Martin Šíl a u piva s šéfredaktorem Prima ZOOM prozradil, že šance na přepsání učebnic je akt velká. Jen je nutné změřit vodopád jinak, než „jen“ barometrickým výškoměrem. K tomu právě sloužila druhá výprava. O první expedici jsme psali, tentokrát píšeme o druhé, ale píšeme o ni pro změnu jako první.
Kdo za to může?
Vodopád, který padá z vrcholu, konkrétně z obloukovitého horského masivu tzv. Amfiteátru, není snadné zdolat. Sedm Čechů (Martin Šíl – vedoucí expedice, Jiří Neumann – lékař, fotograf, František Filip – fotografie, video, technik, Vladimír Vysloužil – jednatel Geoprojekt – společnosti zajišťující měření, Miloš Fridrichovský – hlavní geodet Geoprojekt, Jaroslav Luč – geodet, Aleš Laslofi – geodet) k nimž se v Africe přidali Russel Wheeler – geodet a Ian Bennewith - zástupce Leica Geosystems, neměli zrovna jednoduchý úkol. Vodopád „vodopadá“ i „vodopádí“ v JAR, v těsné blízkosti hranice s Lesothem. Leží v nejvyšší části Dračích hor, kde dobách africké zimy (červen-červenec) sněží. Naštěstí cíl netkvěl v záměrném překonávání drsných podmínek, a tak druhá expedice vyrazila v 9.-18.11. 2016, kdy se zima odstěhovala na severní polokouli.
Který je nejvyšší vodopád světa a kolik měří
Česká expedice potvrdila, že nejvyšším vodopádem světa není Salto Angelo, ale Tugela Falls měřící 983 m od hrany k patě vodopádu. A nenechte se zmást zastaralými literárními údaji tvrdícími, že Salto Angelo má výšku přesahující kilometr. Nemá. Měří úctyhodných 979 metrů, což, jak kdokoli prostým odečtem zjistí, je o pouhopouhé 4 metry méně, než jeho africký „konkurent“. Kde se vzdala stará data? Salto Angel byl změřen jen barometrickým výškoměrem v roce 1949 a nadmořská výška paty byla odečtena až cca 1 míli od paty Auyan Tepui, ze které padá (rozdíl v nadmořské výšce je víc než 152 m). Záštitu nad akcí převzalo velvyslanectví JAR v Praze a ambasadorka paní Franki Verwey. Ta sice neušla s účastníky denně od vrcholu k patě vodopádu a zpět 32 000 kroků, ale jako správný fanda své země jim držela palce.
Co expedice obnášela?
Abyste se dostali k patě, musíte projít proti proudu Tugela River asi 7 km. Když stezka skončí, nezbývá než se vydat korytem řeky. Když je vody málo, jde to suchou nohou. V listopadu bylo nutno brodit, přelézat skály, vyšplhat úzkou průrvou po kořenech stromů, a přeskakovat balvany v proudu řeky. Cesta k patě a zpátky zabrala asi 9 hodin. Na hranu vede stezka po úbočí vysokých kopců. Končí u řetězových žebříků, které mnoho lidí odradí. První je dlouhý 25 metrů, druhý 15 metrů.
Na plošině Amfiteátru, ze kterého Tugela Falls padá, stojí kamenná chata, kde lze strávit noc. Je možné si tam i postavit i stan, ale v poslední době se tam objevují lapkové z Lesotha, kteří v noci okrádají turisty. Už chápete, proč tam lidé už většinou noci netráví?
Ačkoliv obě místa (pata a hrana) od sebe leží jen několik set metrů, abyste se z jednoho dostali na druhé, musíte absolvovat asi dvouhodinový přejezd autem. Protože vrchol vodopádu leží ve výšce kolem 3 000m, velmi často přicházejí bouře. „Proto jsme se snažili vyrazit co nejdříve, abychom byli do 14:00 z plošiny pryč. Vyráželi jsme ve 4:30 a v 6:00 jsme byli už na treku. K autům jsme se vraceli kolem 13:20,“ vzpomíná Šíl.
Vodopády, hory kaňony ani řeky si nekonkurují. To jen lidé mají potřebu škatulkovat, objevovat, poměřovat, porovnávat. A pak dělat chytáky ve vědomostních soutěžích. Na druhou stranu je právě ono dobrodružné objevování pro jednoho, a vědění pro druhého, kořením života.
Text: Topi Pigula