6 způsobů, jak se stát kyborgem
Kyborgem snadno a rychle? Proč ne, někteří už jsou mezi námi
Dosáhneme někdy na možnost napravit ve velkém pomocí technologie nedostatky našich těl, či sebe sama dokonce vylepšit? Na to odpověď nemáme – pokud se však spokojíte s prvními vlaštovkami tohoto druhu, můžete se kyborgem stát již v tomto roce!
6 Exoskeleton Roam Robotics
Když už jdeme do kyborgizace člověka, proč nezačít jedním z nejextrémnějších příkladů – robotickým exooblekem?! Právě ten vyvíjí Tim Swift v rámci své společnosti Roam Robotics a jeho cílem je vytvořit robotické nástroje pro pomoc postiženým lidem. V rámci něj bude možné si již do konce roku koupit či pronajmout (za 70 dolarů, tedy cca 1400 korun na den) "robotického pohybového asistenta", čili dočasnou násadu na stehna a látku, která umí při pohybu náročném na kolena chytře doplnit vaše svaly, a například vás tak zbavit zátěže pro kolena. Jde o jednu z prvních komerčních aplikací exoskeletonů, které by v dohledné budoucnosti mohly pomáhat i seniorům či manuálním pracovníkům.
5 AlterEgo aneb dálkovější ovladač
Některý student v rámci své diplomky zkoumá jenom teorii, Arnav Kapur z MIT namísto toho vyvinul udělátko pro "odčítání vašich myšlenek". 3D vytisknutelná periferie AlterEgo se podobá sluchátku s mikrofonem, přesto do ní však nemluvíte nahlas. Zařízení odečítá elektrické impulzy vytvářené pohybem svalů v okamžiku, kdy si potichu "mluvíte pro sebe" se zavřenou pusou. Zpětnou vazbu pak dostáváte do sluchátka. Je tak možné bez slyšitelného slova třeba objednat pizzu. AlterEgo je prozatím čistě výzkumný koncept, takže si jej nekoupíte – s dostatkem zkušeností byste jej však dle veřejně dostupných studií byli nejspíše schopni udělat sami. Nějaký jeho budoucí následník by však mohl třebas pomoct paralyzovaným lidem... anebo velkým lenochům, kteří chtějí potají surfovat i za chůze.
4 OpenAPS alias umělá slinivka
Cukrovka je velkou bolístkou moderní populace. Dana Lewis, zakladatelka OpenAPS, však plánuje diabetikům alespoň trochu zlepšit život zařízením pro automatické doplňování inzulínu do krevního oběhu. Není to zrovna snadná a levná záležitost – k fungování je potřeba telefon Raspberry Pi, zařízení monitorující stav glukózy, baterie, rádio a inzulínová pumpa – to celé stojí cca 200 dolarů. Teoreticky vzato lze však již dnes nahradit injekce za automatiku! V závislosti na komerčním úspěchu by budoucí ekvivalentní zařízení mohlo být podstatně snazší a jednodušší. Tedy pokud se dříve nenaučíme cukrovku rovnou léčit...
3 Tetování DermalAbyss
Stejně je na tom "zdravotnické tetování" z dílny MIT a Harvardu – ani to si zatím nikde nekoupíte, případná komerční aplikace by však nebyla nejspíše náročná a teoreticky by šikovní lidé mohli být s to si něco podobného i vytvořit. Oproti jiným biohackovacím nástrojům, které mají nějak upravit funkci těla, je DermalAbyss čistě monitorující zařízení, což riziko jistou měrou snižuje. Jedná se vlastně o biosenzorickou látku, která skrze specifické chemické složení mění barvu v případě výrazné konkrétní změny tělesné hladiny cukru, pH a sodíku. Jednodušeji řečeno: je to tetování, které změní barvu, když se změní váš tělesný stav.
2 Integrované klíče VivoKey Mini
Nosit sebou všude klíče je otrava – implantované identifikační známky VivoKey Mini však mají ambice udělat ze svazku klíčů archaický přežitek. Zatímco většina položek z tohoto seznamu jsou pouhá sundatelná protetika, VivoKey je skutečný implantát – dvoumilimetrové tělísko je injektováno do vašeho těla, kde jej jako identifikační čip můžete využívat pro potvrzení své identity třeba při bankovních transakcích (prováděných přes telefon), máte-li k nim uzpůsobené dveře, mělo by být možné si pak podobným způsobem i odemykat zámek! Vynález je zatím stále v přípravné fázi, za 100 dolarů by měl být k dispozici na konci tohoto léta.
1 Inteligentní sluchátka
Znáte ze sci-fi filmů scény, v nichž kyborg díky vylepšení slyší, o čem se napříč stěnami domlouvají padouši? Podobnou technologii ještě vyrábět neumíme, ale inteligentní sluchátka IQbuds se ji přesto začínají blížit. Komerčně dostupné (cena od 300 do 500 dolarů) Bluetooth pecky umí s pomocí vašeho smartphonu odfiltrovat nežádoucí zvuky a/nebo naopak zesílí jiné, a tak pomohou lidem s jemnějšími sluchovými poruchami. Technologii Davida Canningtona ze společnosti Nuheara mohou využít například lidé, kteří hůře slyší v hlučném prostředí.
Text: Ladislav Loukota