110 předpovědí budoucnosti na příštích 110 let
Časopis Popular Mechanics oslavil výročí 110 let své existence. Vytvořil proto 110 předpovědí budoucnosti na dalších 110 let.
Kdo by nechtěl vidět do budoucnosti? Někdo by do ní rád nahlédl pomocí horoskopů, jiní se snaží o vědečtější přístup pomocí prognostiky nebo futurologie. Redaktoři slavného magazínu Popular Mechanics mají "vidění do budoucnosti" doslova v popisu práce.
Samozřejmě si nedělají nárok na to, že jejich předpovědi jsou stoprocentní, jde spíše o sledování současných trendů. Co podle nich čeká na lidstvo v průběhu dalších 110 let? Na některé věci se můžeme těšit, jiné jsou mnohem hrůznější.
2012–2022:
Lidé budou rozumět všem jazykům světa:
V současnosti usiluje Google a americká výzkumná agentura DARPA o vývoj softwaru, který bude v reálném čase překládat řeč z libovolného jazyka do jiné řeči. Měl by fungovat například v mobilních telefonech. Bude to asi znamenat konec učitelů cizích jazyků i překladatelů…
Programy budou předpovídat zácpy, ještě než vypuknou
Archivní a statistické údaje ve spojení s GPS by měly dohromady vytvořit systém, který udělá z dopravních zácp záležitost minulosti. Na tomto projektu pracuje v současné době IBM. Už nyní v některých situacích dokáže předpovědět, že zácpa vznikne hodinu předtím, než k ní dojde…
Svitky namísto tabletů
Přestože si asi jen těžko představíte zastaralejší médium na přenos informací než svitky, právě jim podle Popular Mechanics patří budoucnost. Samozřejmě to nebudou svitky papírové nebo pergamenové – ale půjde o tenoučké plastové displeje, které se budou dát ohýbat a nerozbijí se, když dopadnou na zem.
Pneumatiky budou vyráběné bakteriemi
Celý seznam 110 předpovědí najdete na internetových stránkách magazínu Popular Mechanics.
Jednou z nejdůležitějších součástí pneumatik je isopren. A tento materiál dokážou produkovat některé rostliny. Nestačí to však na pokrytí poptávky po pneumatikách. Proto společnosti jako Genecor šlechtí mikroby E. coli, aby produkovaly hektolitry tohoto materiálu. Protože partnerem tohoto projektu je společnost Goodyear, mohlo by to fungovat...
2023–2062
Kontaktní čočky nám umožní vidět jako Terminátorovi
Až dosáhne miniaturizace maximálního potenciálu, získáme superzrak. Už nyní existují prototypy kontaktních čoček se zabudovanými LEDkami. Až napěchujeme do čočky další elektroniku, budeme svět vidět pomocí filtrů a budeme si na čočce moci zobrazit libovolné údaje o okolním světě.
Všech 130 milionů knih bude digitalizovaných
Podle odhadů dokončí Google kolem roku 2025 digitalizaci všech knih světa. Samozřejmě jen v případě, že ještě bude existovat – což ve stále rychle měnícím se světě není vůbec jisté. Pokud budou knihy i za 10 let zabírat podobné místo jako dnes, tak celá knihovna lidstva zabere 124 tříterrabajtových disků.
Podívejte se, jak se jednou bude pěstovat jídlo ve vertikálních farmách:
Všechno jídlo planety se vypěstuje v Kosovu
Abychom nasytili stále rostoucí populaci, budeme muset radikálně změnit způsob, jak získáváme potravu. Biologové ze startupu Pronutria tvrdí, že mají řešení. Objevili jednobuněčný organismus, který přeměňuje sluneční záření a CO2 na laciné živiny. Dal by se pěstovat i v uzavřených prostorách tak výnosně, že by stačil stát velikosti Kosova, aby vyprodukoval dostatek potravin pro celou planetu.
Objevíme temnou hmotu
Existence záhadné temné hmoty je stále ještě sporná. Podle některých teorií by mohla tvořit až 23 procent vesmíru, ale chybí nám důkazy. Dr. Fred Calef z Mars Science Laboratory se domnívá, že bychom je měli být schopní získat asi do 15 let. Pokud se její existence prokáže, mohlo by nám prozradit o vesmíru mnoho nového – a možná bychom dokonce pootevřeli dveře do jiných vesmírů…
A co se nezmění ani za 110 let? Podívejte se!
2063–2122
První člověk se dožije 150 let
Tato předpověď vychází z předpokladu stále úspěšnějšího využívání nanotechnologií, kmenových buněk a dalších futuristických technologií. Zatím je nejdelší lidský věk 122 let, ale v budoucnosti se určitě najdou adepti na překonání tohoto rekordu. Jak bude populace stárnout, budou se na prodlužování délky života i zlepšování jeho kvality vynakládat stále větší prostředky. Mimo jiné: roku 2045 bude poprvé na Zemi víc lidí ve věku 60+ než mladých ve věku 15-.
Poznáme mapu lidského mozku
Někdy kolem konce století vědci konečně přesně zmapují lidský mozek. Jde o nesmírně náročný projekt, podle Popular Mechanics náročnější než cesta člověka k Marsu. Až mapa všech synapsí v lidském mozku vznikne a přesně poznáme, k čemu jaké spoje slouží, naučíme se chápat většinu mentálních poruch, možná se budeme učit cizí jazyky přes noc a třeba najdeme i cesty k doposud neznámým nebo latentním schopnostem…
Konec ponorek
Stejně jako zmizely z válečných arzenálů vzducholodě, skončí v učebnicích dějepisu ponorky. Už dnes se stávají čím dál méně využívanými a v budoucnu je prakticky s jistotou nahradí drony. Tedy menší robotická plavidla bez lidské posádky, která vydrží bez vynoření třeba celé roky. A hlavně budou výrazně lacinější než dnešní ponorky se stočlennými posádkami.
Konec benzínových automobilů
Nejpozději za 100 let vyjede poslední vůz poháněný fosilními palivy. Ropa bude tou dobou už tak drahá, že se rozhodně nebude používat na popojíždění z místa na místo. Mnohem lepší využití najde v léčivech, kosmetice nebo pro umělé hmoty.