Záhada yettiho vyřešena! Záhadologové budou hrozně zklamaní...
Vědci tvrdí, že s pomocí DNA odhalili záhadu kolem yettiho.
Špatnou zprávu mají vědci pro všechny, kdo věří na yettiho. Experti se rozhodli prozkoumat DNA všech dostupných vzorků srsti pocházejících údajně z tohoto legendárního himálajského tvora – a zjistili, že pocházejí z medvěda či kozy. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnil britský odborný časopis Proceedings of the Royal Society B.
Stejné zklamání podle odborníků čeká na ty, kdo věří v další "anomální primáty", jak věda neutrálně označuje různé legendární tvory včetně například severoamerického "bratrance yettiho" nazývaného bigfoot (velká noha, známý také jako seskveč).
Teorie kolem výskytu yettiho a jemu podobných tvorů spekulovaly, že může jít o přeživší neandrtálce či další menší vývojové větve člověka anebo o vyhynulý druh obřího lidoopa jménem Gigantopithecus.
Všechny vzorky světa
Aby tuto záhadu konečně rozlouskli, požádali v květnu 2012 vědci pod vedením profesora genetiky Oxfordské univerzity Bryana Sykese muzea i nezávislé sběratele – včetně slavného horolezce Reinholda Messnera – o vzorky chlupů pocházejících údajně z těchto "anomálních primátů". Dostali 30 vzorků ve stavu natolik dobrém k tomu, aby bylo možné provést sekvenování genu.
Tři vzorky měly údajně pocházet z yettiho. Jeden z nich ve skutečnosti pochází z jihoasijské kozy serau velký (Capricornis sumatraensis). Další dva – jeden z oblasti Ladákh v indickém státě Džammú a Kašmír a druhý z Bhútánu – poskytly vědcům zajímavé spojení s... ledním medvědem (Ursus maritimus).
Vědci proto usuzují, že tyto chlupy pravděpodobně pocházejí ze vzdálených potomků ledních medvědů, anebo z jejich křížence s hnědým medvědem. "Pokud by se tito medvědi vyskytovali v Himálaji, pak by mohli přispět ke vzniku legend o yettim, zvlášť pokud by jejich chování vůči lidem bylo agresivnější než u místně známých druhů," uvedli vědci.
Samí medvědi...
Osm vzorků, jež měly patřit hominidovi známému jako almas (mongolsky "divoký muž", který se údajně vyskytuje v pohořích Kavkaz a Pamír ve střední Asii, pocházely z medvěda hnědého (Ursus arctos) nebo z krav, koní a mývalů. Jediný vzorek, který měl pocházet z malajsijského, legendami opředeného hominida orang pendek, ve skutečnosti pochází z tapíra čabrakového (Tapirus indicus).
Celkem 18 vzorků "bigfoota" bylo z celé škály tvorů skutečného světa od medvěda baribala (Ursus americanus) přes mývaly a krávy až po dikobrazy, případně vlka, kojota nebo psa. A asi největším zklamáním byl vzorek srsti "bigfoota" z Texasu, který pocházel z velmi chlupatého člověka – patrně Evropana, jak naznačuje genetická shoda.
ČTK