Pozor na Velkého bratra! Přímo doma si chováte děsivé špióny
Každý z nás má doma spoustu předmětů, které o něm vysílají informace bez jeho vědomí. Tušili jste, co všechno na vás donáší?
Když se řekne Velký bratr, většina lidí si představí represivní systém dohlížející na obyvatele Oceánie v roce 1984. Sledování ještě dokonalejší, než vykreslil George Orwell, ale dnes zvládají běžné technické vymoženosti, které má doma každý.
Například taková webová kamera. Má ji zabudovanou téměř každý notebook či tablet a řada lidí ji připojuje i ke stolnímu počítači. Jednou z vlastností těchto natáčecích přístrojů ovšem je, že v zásadě všechny se dají ovládat "na dálku". K tomu, aby je někdo zapnul a začal – samozřejmě bez vašeho svolení – natáčet dění u vás doma, stačí, aby do vašeho počítače dostal příslušný program.
Webová kamera
O tom, že to není nijak těžké, se například v roce 2008 přesvědčili "kamarádi" jistého studenta Floridské univerzity, kterým mladík nezištně nabídl pomoc při opravách notebooků. Chlapec při zákroku do přístrojů namontoval program, s jehož pomocí získával snímky svlečených majitelek těchto počítačů. V roce 2010 se zase provalilo, že střední škola v Pennsylvánii mohla na dálku pomocí webkamer sledovat, kdo používá počítače poskytnuté některým studentům ke studijním účelům – údajně proto, aby kontrolovala, kdo s přístroji pracuje.
Kyberzločin: jak se spameři pasou na lidském soucitu
Telefon
Velmi dobře vás může šmírovat i telefon. Existují už aplikace, které sledují každý uživatelův pohyb a hlásí ho "nahoru": legálně je využívají zejména zaměstnavatelé, jejichž podřízení jsou hodně na cestách, a oni chtějí vědět, zda například doručovatel místo za volantem nesedí u pivka. Díky telefonu přitom nemají přehled jen o pohybu vozu, ale i o poloze člověka. Aplikace japonské firmy KDDI ale ještě rafinovaněji využívá údajů z akcelerometru, který je součástí mnoha telefonů, a díky nim umí sledovat pohyb člověka i typ aktivity, kterou vykonává (pokud má přístroj/čidlo umístěné na konkrétním místě těla).
Hacker Zdroj: Thinkstock
Pokud se někdo zvídavý dostane k vašemu telefonu, může také sledovat všechno, co s přístrojem děláte: komu voláte, co se děje ve vašem okolí, jaké SMS jste poslali a kdy... Pokud vám to přijde jako příliš velká sci-fi, vězte, že to opravdu problém není – aplikaci, která tohle všechno dokáže, můžete pořídit už za dva tisíce korun za rok.
Web
Nechat si prověřit kohokoli, na koho pomyslíte, také není nijak těžké. Odborníci na využívání informací (kteří umějí víc než zadat jméno do vyhledávání Googlu) jsou s to získat fotku, telefonní číslo, adresu, informace o majetku a rodinných vztazích i další citlivé údaje z minulosti za hubičku – například v USA se tato služba běžně nabízí za cenu okolo 40 dolarů (800 Kč). V Česku tento průmysl ještě tolik nebují, ale soukromí detektivové (stojí od pár stovek za hodinu) samozřejmě prověřování osob nabízejí také.
Sociální sítě
Zvláště snadné je hledat lidi, kteří jsou aktivní na sociálních sítích (a že jich je opravdu hodně). Je běžné, že lidé při přihlašování například na Facebook uvádějí svou skutečnou e-mailovou adresu, uvnitř profilu ji doplní telefonním číslem a fotografiemi – a stačí trocha nepozornosti, aby se tyto údaje staly zcela veřejnými a snadno vyhledatelnými prostým naťukáním do Googlu. A ten, kdo do svých "přátel" přidává i lidi, které nezná, a chlubí se úspěchy při alkoholových či sexuálních orgiích, se nesmí divit, pokud ho s těmito informacemi jednou zkonfrontuje budoucí zaměstnavatel...
Facebook jako špion: prozradí o vás úplně všechno
S velkými škodami musíte počítat i v případě, že si účet na sociální síti nehlídáte a někdo se do něj nabourá: ať už pomocí phishingu nebo proto, že ho prostě uhodnou. Spektrum toho, co vám může udělat, je opravdu široké: od "dělání ostudy" přes podvodné vylákávání peněz z vašich přátel po krádež identity. Rady, že máte mít promyšlené a neuhodnutelné heslo, ale někdy problém neřeší.
Klávesnice Zdroj: Thinkstock
Klávesnice
Zjistit, jaké klávesy tisknete při návštěvě konkrétních stránek, totiž není také nijak extra těžké. Činnost člověka na počítači běžně sledují zaměstnavatelé zaměstnancům (aby v práci nečetli legrační maily, ale pracovali), ale třeba i rodiče dětem a partneři partnerkám: program pro takové sledování pořídíte už za tisícovku. Instalujete ho za pár minut a sledovaný ani netuší, že je v jeho počítači špion.
Největší kyberkrádež v dějinách: 900 milionů zmizelo z kreditek. Hrozí to i vám?
Síla nad vámi
Ani bez špiona ale nemáte žádné velké soukromí. Je běžné, že údaje o vaší činnosti na internetu zaznamenává provider, jehož prostřednictvím se připojujete k síti – i zpětně tak může například policii sdělit, jestli jste si nestáhli nějaké to dětské porno (nebo třeba ještě hůř, nelegální kopii nějakého filmu či písničky!)...