Kdo sabotuje ruské dobývání vesmíru? Rusové mají podezření...
Příčinou nedávné havárie ruské rakety prý může být sabotáž, tvrdí vyšetřovací komise...
Vyšetřovatelé ruské vesmírné agentury Roskosmos nevylučují sabotáž jako příčinu havárie nosné rakety Proton, která se v polovině května zřítila krátce po startu z kazašského Bajkonuru. Oznámila to dnes agentura Interfax ve zprávě o dílčích závěrech vyšetřování. Raketa měla na oběžnou dráhu vynést telekomunikační družici Express.
"Verze sabotáže není vyloučena," řekl novinářům bez dalších podrobností šéf vyšetřovací komise Alexandr Daniljuk. Podle prvních zpráv zveřejněných po havárii selhaly motory třetího stupně. Podle Daniljuka ale pečlivé zkoumání ve výrobním závodě neodhalilo žádné prohřešky, které by mohly havárii způsobit. Vyšetřovatelé nyní připravují hlášení pro ruskou vládu.
Raketa krátce po startu z kazašského kosmodromu 16. května vypověděla poslušnost ve výšce kolem 160 kilometrů nad Zemí a shořela v hustých vrstvách atmosféry. Podle čínského tisku její úlomky dopadly do oblasti severovýchodní Číny severně od města Charbinu. Na oběžnou dráhu měl pětitunový aparát vynést telekomunikační družici Express-AM4R, kterou pro Roskosmos vyrobilo evropské konsorcium EADS Astrium.
Ruský kosmický program v posledních letech zaznamenal několik vážných neúspěchů. Za příčinu havárií většinou vyšetřovatelé Roskosmosu označovali výrobní nekázeň nebo chyby v softwarovém vybavení. Podezření ze sabotáže se objevilo poprvé.
Raketa Proton před květnovým neúspěšným startem naposledy havarovala loni v červenci, kdy se minutu po startu zřítila na kosmodrom Bajkonur. Výrobcem rakety je moskevské Chruničevovo státní kosmické vědecko-výzkumné středisko, raketové motory pro třetí stupeň vyrobily strojírny ve Voroněži.
ČTK