Jste mnohem ošklivější, než si myslíte!
Je to tak: většina z nás se vidí jako mnohem hezčí, než ve skutečnosti jsou.
Vidíme se jako krásní a dobří lidé – ale realita je úplně jiná. Psychologové u University of Virginia testovali, jak se vnímáme, a zjistili dost nepěkné věci…
Účastníci experimentu dostali několik fotografií svého obličeje. Jen jediná však byla originální, ty další už byly digitálně upravené. Některé z úprav obličej vylepšily, jiné ho zase udělaly méně atraktivní. Když měly testované osoby vybrat svou pravou podobu, sahaly nejčastěji po té, která byla upravena nejvíc k lepšímu. Závěr: myslely si, že ta nejhezčí osoba na fotkách jsou oni.
Psychologové Nicholas Epley a Erin Whitechurch, kteří za experimentem stojí, však v experimentu pokračovali dále. Ostatním účastníkům o několik týdnů později ukázali fotografie dalších lidí z experimentu. Když se jich ptali, která z fotek nejlépe odráží realitu, vybírali prakticky vždy tu opravdu reálnou…
Děti umí číst myšlenky. Ale jen ty z Afriky a Asie
Co z toho vyplývá? Zatímco vůči ostatním lidem zaujímáme realistická stanoviska a bereme je takové, jací opravdu jsou, vůči sobě takového chování nejsme schopni. Podle psychologů jde o mechanismus, který nám zaručuje, že se budeme cítit dobře i za ne úplně ideálních okolností. Díky němu jsme schopni přežít rány osudu, životní katastrofy a další problémy; považujeme se za natolik nadprůměrné, že nás problémy těch ostatních tolik netrápí.
Všichni jsme narcisové
Tento závěr potvrzuje i mnoho dalších studií. Jedna z nich například zjistila, že 93 procent lidí se považuje za nadprůměrně dobré řidiče. A nepomáhá ani inteligence ani vzdělání: například 94 procent vysokoškolských profesorů (V USA) se považuje za lepší a chytřejší než jejich kolegové. Má to však následky i v běžném životě. Kvůli existenci tohoto fenoménu například nedokážeme správně vyhodnotit rizika, která nám hrozí: považujeme je u sebe za nižší než u ostatních…
Podvádění a opisování jsou skvělý způsob učení, zjistili psychologové
Když je tento psychologický rys tak nevýhodný, proč vlastně existuje? Samozřejmě proto, že nám přináší spoustu výhod. Některé studie například tvrdí, že lidé, kteří se nadprůměrně dobře hodnotí, jsou také v nadprůměrně dobrém zdravotním stavu. Je však otázkou, kde je v tomto případě příčina a kde následek…