1. února 2025 07:00
Adam Vala

Může za potopení Titanicu zlá mumie, která byla na palubě? Fascinující konspirační teorie se dostala až do novin

Když se dnes kohokoliv zeptáte, proč se v roce 1912 potopil Titanic, drtivá většina lidí vám poví něco o ledovci, špatné viditelnosti, konstrukční slabině údajně nepotopitelné lodi nebo o lidských chybách. Jenže na počátku 20. století, kdy byly v módě spiritistické seance a archeologické objevy naproti tomu vzbuzovaly spíše pocit neuvěřitelnosti, se někteří v souvislosti s touto katastrofou pustili do mnohem divočejších vysvětlení.

Podle jedné z nejznámějších konspiračních teorií cestoval na Titanicu velmi zvláštní pasažér – staroegyptská mumie, která měla být přepravována ze slavného Britského muzea do Spojených států. Tato mumie měla patřit dávné kněžce a s jejími ostatky se prý neslo i strašlivé prokletí. To tedy mělo být důvodem, proč se slavný parník potopil... čili žádný ledovec, ale pomstychtivý duch z dávného Egypta!

Kde se vzala naštvaná mumie?

Samozřejmě, jde jen o duchařskou historku, která nemá s realitou nic společného, ale přesto byste se mohli ptát, jak vlastně tahle legenda vznikla? V první řadě je nutné uvést, že mýty o prokletých mumiích rozhodně nebyly pro toto období žádnou novinkou. Získaly totiž na popularitě po objevu hrobky Tutanchamona a záhadné smrti George Herberta, hraběte z Carnarvonu, který expedici financoval. K této legendě však významně přispěl i Bertram Fletcher Robinson, britský novinář a přítel Arthura Conana Doyla, autora Sherlocka Holmese.

Příliš bujná fantazie

Robinson podle článku University of Hull strávil měsíce studováním zpráv o neštěstích, při kterých přišli lidé do styku s výše popisovanou prokletou mumií z Britského muzea. Než ale mohl své články publikovat, zemřel (v roce 1907). Jeho zájem o kletby nicméně dle portálu Conan Doyle Collection ovlivnil i Conana Doyla, který později prohlásil: „Existuje mnoho příběhů o moci starých Egypťanů a já sám bych se jejich hrobek a relikvií raději nedotýkal. Je v nich mnoho zlých duchů.“

Čtěte také: Zkáza Titanicu minutu po minutě: Tragická smrt 1600 lidí začala v podpalubí

Dalším šiřitelem legendy byl William Stead, kontroverzní novinář, který měl na svědomí odhalení dětské prostituce ve viktoriánské Anglii. Stead se měl v Britském muzeu seznámit s rakví mumifikované kněžky a příběh o její kletbě jej natolik zaujal, že o něm často vyprávěl.

Novinová senzace a námořní katastrofa

Tím se dostáváme k nejzajímavějšímu zvratu, protože William Stead byl pasažérem na Titanicu. O jeho posledních hodinách se ví jen málo, ale říká se, že během luxusní večeře o jedenácti chodech na lodi bavil společnost právě historkami o prokleté mumii z Britského muzea. Po ztroskotání lodi se pak jeho zájem o egyptské kletby spojil s celou tragédií a příběh si začal žít vlastním životem. Americká média, včetně deníku Washington Post, v květnu 1912 zveřejnila článek, který naznačoval, že se Titanic potopil kvůli zlé moci kněžky, která zemřela ve starověkých Thébách 1600 let před naším letopočtem. A zbytek už je jen jiná forma tiché pošty, kdy se na historku nabalují další a další neskutečné části.

Samá fikce

Že za potopením lodi nestály prastaré zlé síly, dokázala v roce 1985 potvrdit Titanic Historical Society, jejíž pracovníci zkoumali náklad lodi a zjistili, že na lodi nebyla žádná egyptská mumie ani jiné starověké artefakty. „Nákladní manifest tento mýtus zcela vyvrací,“ prohlásil tehdy prezident společnosti Charles Haas. Dokonce i samotný objekt, který měl být údajnou prokletou mumií, je ve skutečnosti jen dřevěná malovaná deska pokrytá sádrou. Tedy žádné lidské ostatky, žádná hrozba. Tato deska se navíc z Britského muzea nikdy nepřevážela, a to až do roku 1990, kdy ji bylo nutné přesunout na smluvenou výstavu mimo muzeum. Přesto legenda o prokleté mumii, která potopila Titanic, přetrvává dodnes a dokazuje, že dobrý příběh přežije víceméně cokoliv.

Zdroj: University of HullConan Doyle Collection, Snopes

Video: Trailer filmu Titanic

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom