23. listopadu 2020 00:02

JFK a konspirační teorie: Odtajněné dokumenty možná ukrývají klíč k vysvětlení atentátu

Americké státní archivy vydaly desetitisíce stran dokumentů a desítky hodin dosud utajovaných nahrávek z vyšetřování vraždy prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1963. Prodrat se jimi ale nebude snadné.

Atentát na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (zkráceně JFK) 22. listopadu 1963 v Dallasu je jednou z nejznámějších politických vražd 20. století a současně je zdrojem živých konspiračních teorií.

Poslední utajené materiály, které v souvislosti s vyšetřováním atentátu nashromáždily americké tajné a bezpečnostní služby a vyšetřovací komise, jsou od 26. října 2017 veřejné a jsou k dispozici na stránkách Úřadu národních archivů a záznamů Spojených států v sekci věnované materiálům týkajícím se JFK. Většina dosud chybějících archivů byla zveřejněna už v červenci 2017, zbytek následoval do jara 2018.

Jde o tisíce stran dokumentů často vyjmutých z již veřejných spisů. Spárovat je spolu, prostudovat a zhodnotit jejich význam je úkolem hodným antikváře aspirujícího na Nobelovu cenu. Přední světová média již vyzvala své čtenáře, aby jim pomohli prodrat se ohromnou masou dosud tajných dokumentů a audionahrávek. Stoupenci konspiračních teorií tak mohou být spokojení – definitivní soud v příštích měsících a možná ani letech zřejmě nezazní.

Připomeňme si, že Kennedy přicestoval do Dallasu v rámci své předvolební kampaně. Při jízdě v otevřené limuzíně byl ve 12:30 místního času zasažen třemi kulkami do tváře a hlavy. Na sedačce vedle něj seděla jeho žena Jacqueline Kennedyová. Krátce po střelbě byl v Dallasu zatčen Lee Harvey Oswald, ovšem nikoliv za vraždu prezidenta, ale za zabití policisty (až po atentátu). Policie ale Oswalda neuhlídala – o dva dny později ho zastřelil majitel nočního klubu v Dallasu.

Mexická stopa

Když pomineme rukou psané poznámky Jackie Kennedyové týkající se pohřbu JFK, jež jsou také součástí zveřejněných spisů, budou podle předběžných zpráv zřejmě nejcennějším přínosem odkazy na Oswaldovy cesty do Mexico City v září 1963, jen dva měsíce před Kennedyho vraždou. Existují náznaky, že o Oswaldově záměru zabít prezidenta včas informovali americkou CIA vysocí mexičtí představitelé.

Takzvaná mexická stopa a její „zametání“ americkými tajnými službami je zřejmě tou nejrealističtější z konspiračních teorií, které se kolem atentátu na JFK vyrojily. Pro představu si můžeme shrnout ty hlavní z nich.

Druhý střelec

Možnost, že na Dealey Plaza v centru Dallasu střílel další člověk, není pravděpodobná. Všechny dosavadní důkazy svědčí pro to, že jediným střelcem na prezidenta byl na svou pěst jednající Lee Harvey Oswald.

Oswalda zlikvidovala mafie

Samotného Oswalda dva dny po atentátu zastřelil majitel striptýzového baru v Dallasu Jack Ruby ve chvíli, kdy Oswalda převáželi do věznice. Navíc to bylo v přímém televizním přenosu. Představa, že by si mafie na takovou „práci“ najala polovzdělaného lepšího pasáka je iluzorní.

Kubánská stopa a CIA

Kennedyho prý zlikvidovala CIA ve spolupráci s ministerstvem obrany. Prezident zjistil, že CIA se pokusila zabít vůdce kubánské revoluce Fidela Castra (což je mimochodem pravda), a prý se ji rozhodl zrušit. Na druhou stranu se na Kennedyho mohli domluvit kubánští emigranti, kteří mu přičítali krach vylodění v Zátoce sviní o dva roky dříve. Nic z toho se ale natruc filmu JFK Olivera Stonea neprokázalo.

Lyndon Johnson

Vraždu Kennedyho si údajně objednal jeho viceprezident Lyndon Johnson, který se již dvě hodiny po atentátu stal na palubě Air Force One novým prezidentem USA.

Konspiračních teorií ale vzniklo mnohem víc, údajně je jich kolem padesáti. Postupně bylo také za pachatele atentátu označeno přes osmdesát lidí, ovšem bez jakéhokoliv prokazatelného výsledku. Objasnit skutečné pozadí atentátu se nepodařilo ani po pečlivém prozkoumání takzvaného Zapruderova filmu pořízeného přímo při tragické události.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom