30. června 2025 15:10
Komerční sdělení , Lea Janochová

Záhadná barokní kaple ve Slavětíně nad Ohří: Kdo a proč ji postavil, už nikdo nezjistí

Kaple jako místo ztišení, paměti a duchovního odpočinku. Ve Slavětíně nad Ohří teď jedna taková znovu ožívá ve znamení tradic a symbolů, které sice nevládnou, ale mohou inspirovat. A právě v této kombinaci – koncertu, kaple a rozhovoru – vznikl příběh, který jste mohli vidět v dalším díle pořadu Prima Česko.

Dva světy, kultura a dějiny, se spojily v jeden. Hudba tu nebyla kulisou, ale klíčem. Stará kaple na severu Čech odemkla to, co bylo dlouho zavřené, paměť místa, a k tomu posloužila dobré věci. Přítomní mohli na obnovu málem zapomenutého místa přispět i vlastní troškou. „Chceme, aby to bylo slavnostní, a ta sbírka je trochu dobrovolná pro ty, co chtějí přispět podle uvážení, není nikdo ničím limitován a je to spíš takové možná i pro nás trochu překvapení, k čemu se dopracujeme,“ uvádí ředitel Českého královského institutu Zdeněk Prázdný.

A právě zmíněná podpora od lidí je pro obnovu místa nejdůležitější, ať se opravných prací přímo účastnili, nebo na ně přispěli. Barokní kaple je stále v procesu rekonstrukce. Hotovo by mohlo být překvapivě brzy. „Kompletní rekonstrukce interiéru i exteriéru bude hotová do poloviny příštího roku. Respektive do května, a tam bych potom byl rád po dohodě s arcibiskupstvím, že bychom se dohodli na znovuvysvěcení kaple a uvedení do duchovního života,“ říká Zdeněk Prázdný.

Kdo kapli postavil a proč, nikdo neví. A už se nejspíš ani nedozví.

Nenápadná kaple zůstává opředena tajemstvím. K čemu přesně měla na nezvyklém místě sloužit a proč nakonec zchátrala, se nepodařilo dohledat ani v místních archivech, jak prozradil ředitel Českého královského institutu. „To je strašně zajímavé, protože ta kaple je úplně mimo intravilán obce. Samotná obec má kostel s pěkným původním gotickým oltářem a do toho tu vyrostla tahle barokní perla.“

A jak zdůraznili místní hosté, obnova kaple není jen o kamenech a omítce, je to o paměti místa. Je to o tom, že si vážíme toho, co tu bylo před námi, a chceme to zachovat pro ty, kteří přijdou po nás. „Dnešní akce mi vyrazila dech, protože jsem byla pozvaná do nějaké kapličky, která byla šíleně zdevastovaná, a když to člověk teď vidí, tak prostě udělá wau a řekne si, jen tak dál,“ říká před kamerou pořadu Prima Česko jedna z návštěvnic.

A další je neméně nadšená: „Když jsem dneska přijížděla, tak jsem byla zvědavá, co uvidím, a nakonec jsem si řekla, že jsem viděla zázrak. Protože proti loňskému roku, kdy tam byly otlučené stěny,  letos kaple je už v krásném stavu.“

Místo, které pamatuje království

A za tónů hudby se otevřelo i neobvyklé téma. Jak by to vypadalo, kdyby se Česko vrátilo k monarchii? „My máme v Evropě dvanáct monarchií, jsou to nejvyspělejší země Evropy a vlastně náš vzor je v těchto zemích. Naším úkolem je vysvětlovat, co by si lidé v monarchii nikdy nedovolili, protože ta míra morálky, osobní zodpovědnosti, ale i třeba lásky i úcty k hlavě státu, k tomu panovníkovi je taková, že my si to neumíme ani představit,“ vysvětluje Zdeněk Prázdný.

Každá památka dřívejších časů, která nezaroste plevelem, může být symbolem naděje. A důkazem, že i v moderní době hledáme kořeny. A že možná nejde o návrat do minulosti – ale o to, co si z ní můžeme vzít.

Komerční sdělení

Komerční sdělení

Lea Janochová

Lea Janochová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom