Před 25 lety katolická církev rehabilitovala Galilea Galileiho
Kauza Galileo Galilei: církev uznala chybu, což nedělá zrovna často.
Galileo Galilei ve spárech ikvizice
"A přece se točí," zvolal prý italský učenec Galileo Galilei poté, co ho katolická inkvizice pod hrozbou upálení donutila v roce 1633 odvolat své poznání, že Země se točí kolem Slunce. Vědec, který s mnoha objevy z oblasti gravitace nebo astronomie značně předběhl dobu a popudil tím církev, byl před 25 lety, 31. října 1992, s konečnou platností rehabilitován. Rehabilitoval jej papež Jan Pavel II. po třináctileté práci zvláštní komise.
Astronom, fyzik a matematik Galileo Galilei se narodil v únoru 1564 v Pise ve zchudlé patricijské rodině, nejprve studoval medicínu, později matematiku a fyziku, kterým se pak věnoval až do své smrti. Jeho záběr byl obdivuhodně široký – věnoval se Archimédovu učení a sestrojil hydrostatické váhy, objevil neměnnost doby kyvu kyvadla, což později využil v kyvadlových hodinách, studoval zákony pádu, zákony o stejnosměrném pohybu a setrvačnosti, odhalil i zákon akcelerace. Zabýval se také mechanikou.
Ptolemaios proti Koperníkovi: dva pohledy na vesmír
Šikmou věž v Pise proslavil házením železných kulí při dokazování zákona o zemské přitažlivosti. Též univerzitní učitel a badatel sestrojil vlastní "přístroj na přibližování dálky", jímž si otevřel okna vesmíru. V roce 1632 napsal tištěný dialog o obou slunečních soustavách, v němž geocentrismus rozcupoval na kousky. To se inkvizici pranic nelíbilo a jeho hlavní dílo Rozhovory o dvou velkých světových soustavách ptolemaiovské a koperníkovské (1632) označili inkvizitoři za kacířské. Vyděšený starý muž hned v následujícím roce své učení odvolal. Zemřel 8. ledna 1642 v Arcetri téměř slepý – tak zaplatil za objev slunečních skvrn.