Zelená kometa na obzoru! Dnes bude vidět úplně nejlépe
Lepší už to nebude, milí přátelé astronomie!
Pokud občas sledujete vesmírné novinky, museli jste zaslechnout jméno Lovejoy. Zelená vlasatice momentálně zdobí naší oblohu a stačí docela málo k tomu abyste ji mohli spatřit. Můžete to zkusit jen tak očima, tedy pokud jste daleko od jasného zdroje světla, nebo s pomocí malého dalekohledu.
Kometa Lovejoy nese jméno po svém objeviteli, Terrym Lovejoyovi, australském amatérském astronomovi, který ji v roce 2014 objevil. Terry Lovejoy mimochodem není žádným nováčkem v objevování komet, tahle je jeho pátá.
Původní označení je C/2014 Q2 (Lovejoy), nicméně pro jednoduchost už se kometě neřekne jinak než Lovejoy. Objev se datuje na 17. srpna 2014 a stačil k němu pouhopouhý dvaceticentimetrový dalekohled. V době objevení kometa rozhodně nebyla pozorovatelná nijak zřetelně. V prosinci minulého roku se její jasnost znatelně zvýšila a v zjasňujícím trendu kometa vesele pokračovala až do půlky ledna. V současné chvíli je bez problémů pozorovatelná volným okem nebo menším dalekohledem.
Kometa Lovejoy na snímku složeném z mnoha expozic. V levém horním rohu je pro srovnání plocha, kterou na obloze zabírá Měsíc. Zelená barva je způsobena dvouatomárními molekulami uhlíku a bílá barva ocasu naopak ionizovaným CO. Autor Rogelio Bernal Andreo.
9. ledna Lovejoy překročila nebeský rovník a stala se tak velmi dobře pozorovatelnou ze severní polokoule. Za poslední léta se jedná o jednu z nejjasnějších komet, které můžeme pozorovat i z našich zeměpisných končin a tak by byla škoda tuhle příležitost zmeškat. Co víc, prolétá v blízkosti souhvězdí Oriona, které je samo o sobě klenotem naší oblohy.
Český pohled na kometu Lovejoy, z Ústupek. Kometa je vidět v centru snímku jako jasně zelená tečka. Auto Petr Horálek.
Jak se loví kometa?
Pokud se rozhodnete překonat zimu a vyrazíte do mrazivého večera za kometou, máme pro vás několik tipů, jak kometu najít na nočním nebi.
- vyjeďte mimo město.
- pokud se vám mimo město nechce, navštivte některou z lidových hvězdáren. Jejich síť v České republice nemá ve světě obdoby.
- vytiskněte si hledací tabulku, třeba zrovna tu, kterou uvádíme níže.
- pokud se nevyznáte na obloze, stáhněte si některou z aplikací pro chytré telefony, nabízející rozšířenou realitu, prokreslující souhvězdí na obloze. Třeba SkySafari.
- ta nazelenalá tečka co tam nemá být, to je kometa Lovejoy. Pro volné oko není příliš jasná, nicméně vidět rozhodně je.
Kometa Lovejoy v těchto dnech dosahuje maximálního jasu. 30. ledna se dostane do přísluní, tedy do místa, kde bude nejblíže Slunci na dalších 8000 let. Čtete správně, pokud toužíte spatřit tuhle zelenou krásku, máte na nejbližších 8000 let poslední příležitost.
Zemi byla Lovejoy nejblíže 7. ledna a to ve vzdálenosti 0.47 AU (jinak řečeno ve vzdálenosti poloviční než je vzdálenost Slunce - Země).
Viděli už jste kometu Lovejoy? Nebo jste snad dokonce pořídili snímky?
Jana Poledniková