Dneska by to šlo! Sledujte superjasnou kometu Lovejoy
Sledujte na obloze astronomický zážitek roku!
Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) s vysokou pravděpodobností u Slunce již jistě několikrát byla a všechny své průlety kolem naší mateřské hvězdy přežila. A zdá se, že ji budeme mít možnost spatřit jako jasnou vlasatici na hranici viditelnosti pouhým okem i od nás.
Když byla 17. srpna 2014 objevena, jen málokterý astronom by se odvážil tvrdit, že dosáhne jasnosti umožňující pozorovat ji pouhýma očima. První odhady dokonce hovořily jenom o 11. mag v maximu jasnosti. Po upřesnění dráhy se předpovídané maximum jasnosti pohybovalo někde mezi 8. a 9. mag. Nicméně právě díky skutečnosti, že kometa je, jak se zdá, už starším tělesem, začala překvapivě rychle zjasňovat a překonává veškeré předpoklady odborníků. Nyní očekávané maximum jasnosti více a více zvýhodňuje menší dalekohledy a od poloviny listopadu se dokonce stala natolik jasnou, že ji astronomové mohli zahlédnout za ideálních podmínek i bez dalekohledu.
Celý podzim a vlastně i začátek zimy ovšem byla pro pozorovatele na severní polokouli skryta hluboko pod obzorem. To se ale právě v těchto dnech začíná měnit. Kometa bude v průběhu ledna rychle stoupat mezi zimními souhvězdími (Zajíc, Eridanus, Býk) na naši oblohu. Následně ve druhé polovině ledna projde i Beranem a Trojúhelníkem do Andromédy, kde se stane pro následující období dokonce cirkumpolární. Její dráha je zřejmá z připojeného obrázku. Nejlepších pozorovacích podmínek, kdy bude vlasatice nad jihem, se dočkáme před půlnocí a tento čas se bude pomalu posouvat k večerním hodinám.
Tady kometu Lovejoy na obloze najdete...
Vypadá to tedy, že se máme na co těšit. Kometa nás neustále překvapuje, a i kdyby se nyní její zjasňování úplně zastavilo, dosáhla by v maximu jasnosti nádherné 5. mag., díky čemuž se stává pěkným objektem i pro malé triedry. Rychlost zjasňování se v dalších dnech sice skutečně pravděpodobně zpomalí, ale úplné zastavení je téměř vyloučené. Nejpravděpodobnější variantou je nyní ta, která počítá v maximu s jasností blížící se až 4. mag. To by kometa byla viditelná na tmavé bezměsíčné obloze i pouhým okem!
Pozorování je proto vhodné plánovat z míst s velmi malým světelným znečištěním a na obloze nesmí rušit Měsíc. Kometa ale může překvapit a rapidně sílit až do maxima jasnosti, čímž by dosáhla zatím ještě teoretické hodnoty přesahující i 4. mag. Dalším příjemným překvapením může být takzvaná perihelová asymetrie, což v praxi znamená pomalejší slábnutí vlasatice po průchodu přísluním. Tento jev je opět pozorován prakticky výhradně u komet, které u Slunce již několikrát byly. Pokud by k něčemu takovému došlo i u C/2014 Q2 (Lovejoy), znamenalo by to, že bychom ji mohli sledovat v binokulárech či v menších dalekohledech celou první polovinu roku 2015. To už ale je asi až příliš velký optimismus...
Optimální pozorovací podmínky přijdou pro střední Evropu až ve druhé polovině ledna, ale dostatečně vysoko je krátce před půlnocí už nyní na začátku měsíce. Kolem 9. ledna 2015 bude kometa dosahovat v rámci své dráhy nejvyšší jasnosti. V tom čase ovšem bude naše pozorování stále ještě rušit jasný Měsíc krátce po úplňku (5. 1. 2015). Jeho přítomnosti se zbavíme až kolem 13. ledna, kdy už se také kometa dostane skutečně vysoko na naši oblohu a bude se promítat do východní části souhvězdí Býka. Právě to pravděpodobně bude optimální čas pro její nejpohodlnější sledování.
Karel HALÍŘ, Hvězdárna v Rokycanech