12. března 2021 03:00

Další vesmírný závod: Rusko a Čína si chtějí postavit základnu na Měsíci – stejně jako USA

Budou spolu světové mocnosti znovu soupeřit o Měsíc? Po novém oznámení „Mezinárodní lunární vědecké stanice“ je to takřka nevyhnutelné.

Na plánované výstavbě lunární stanice se podle všeho budou podílet vesmírné programy obou zemí, jak ruská Státní korporace pro kosmické aktivity Roscosmos, tak Čínská národní vesmírná agentura (CNSA). O projektu se toho jinak moc neví. Roscosmos nicméně naznačil, že by měl zahrnovat jak zařízení na měsíční oběžné dráze, tak přímo na povrchu. A údajně se budou moci připojit i další státy.

Bude mít NASA problém?

Těžko říct, jak se na novou rusko-čínskou aktivitu okolo Měsíce bude tvářit NASA. Podpisy jak Ruska, tak Číny totiž velmi nápadně chybějí pod souborem dokumentů zvaných Artemis Accords, které v roce 2020 podškrtly Spojené státy, Kanada, Austrálie, SAE, Itálie, Japonsko, Lucembursko a Velká Británie. Tyto dokumenty podepsané strany zavazují k mírumilovné spolupráci a transparentním aktivitám na Měsíci a v jeho okolí.

Spojené státy s nimi přišly kvůli svému projektu Artemis, v jehož rámci plánují v roce 2024 opět poslat lidi na Měsíc. Tentokrát by poprvé v historii měla na jeho povrchu stanout žena.

Rusko a Čína versus Spojené státy

Cílem programu Artemis samozřejmě není pouhé přistání na přirozené družici Země. Obsahuje plán na založení základny umožňující nejen dlouhodobý výzkum a objevování neznámých končin Měsíce, ale později také komerčně využívané zařízení.

Dmitrij Rogozin, šéf Roskosmosu, se nechal slyšet, že je podle něj program příliš „americkocentrický“. Navzdory faktu, že spolu Rusové a Američané ve vesmíru už dlouhá léta spolupracují na Mezinárodní vesmírné stanici, se tedy pomalu rozjíždí další vesmírný závod...

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom