19. února 2013 06:00

Záhadný kruh v Íránu, vesmírné akné a další úžasné fotografie Země

Astronauti z NASA nás stále zásobují fotografiemi, nad nimiž musíme tajit dech.

Poslední posádka, která sloužila na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, nafotila skvělou sérii snímků. Zachytily místa, na která se objektivy fotoaparátů zrovna nezaostří. Podívejte se na ty úplně nejlepší.

Duny z ISS

Tyto záběry pořídil Chris Hadfield 10. února – jsou na nich vyfocené písečné duny zformované na poušti. Na jaké poušti, to už ale astronaut na svém Twitteru neuvedl…

Sojuz na dosah

12. února nahrál Hadfield na Twitter tuto fotografii. Je na ní zachycena zásobovací raketa Sojuz, která se právě blíží k ISS. Můžete si dokonce všimnout plamenů šlehajících z trysek, jimiž raketa brzdí před spojením s ISS.

Vše, co se ví o pádu meteoritu na Rusko

Vesmírné akné

Hadfield sice skvěle fotí a je dost vtipný, ale občas zapomene napsat, jakou nádheru zrovna zvěčnil. K této fotce pořízené 8. února poznamenal jen toto: „Země má problémy s pletí. Jeden beďar praskl, druhý ještě ne…“

Jen prach

Další fotograf na ISS, Jeff Schmaltz, nafotil, jak se prach z Libye ve větru nese nad Středozemní moře. Tato fotka vznikla na začátku února tohoto roku.

Sopečka

Tato fotografie byla pořízena NASA Earth Observatory v rámci mapování vulkanických ostrůvků v Tichém oceánu. Je na ní vidět indonéský ostrov Paluweb zahalený do dýmu vycházejícího ze sopečných sopouchů.

Tající ledovce

A opět Chris Hadfield: Na záběru je vidět, jak chladná voda z argentinských ledovců vtéká do tmavšího Atlantického oceánu v nejjižnější části Jižní Ameriky.

Zmrzka

„Zmrzlina, která spadla na zem“ – tak pojmenoval Hadfield fotografii afrických hor pořízenou 11. února 2013.

Ústřice

K této fotografii napsal na Twitteru astronaut Hadfield jen toto: Perspektiva nám často diktuje, co máme vidět. Mě připadá, že se dívám na ústřici – a co vidíte vy?“

Přichází bouře

Družice NASA zachytily na začátku února vznik velké bouře, která později silou hurikánu zasáhla severovýchodní pobřeží Spojených států amerických.

Zářivé barvy vesmíru - realita nebo fikce?

Sníh

Na konci prvního únorového týdne letošního roku přišla do Ameriky sněhová záplava. Na této satelitní fotografii je úžasně vidět, kde probíhá hranice mezi sněhem a teplejšími místy.

Stíny z vesmíru

Při pohledu zespodu ani moc nevnímáme, jak vypadají stíny mraků. Jak je vidět na fotografii Chrise Hadfielda, je to nádherný pohled. Tato fotka zachycuje východní pobřeží Číny 9. února.

Piráti z Karibiku

Vesmírná pohoda: Thomas Marsburn zachytil z ISS část stanice a pod ní mírumilovná oblaka nad Karibikem.

Západ Slunce

A takhle vypadá západ Slunce při pohledu z vesmíru. Opět na fotografii Chrise Hadfielda.

Polární záře

Polární záři z našich zeměpisných šířek nemáme šanci vidět – a proto nám musí připadat při pohledu z ISS jako zcela magická záležitost… Fotografie Chrise Hadfielda.

Záhadný kruh v Teheránu

A na konec jedna malá a vysvětlená záhada. 8. února Chris Hadfield vyfotil hlavní město Íránu Teherán. A současně položil otázku: Nevíte náhodou někdo, co je zač ten fialový ovál uprostřed? Po porovnání s fotografiemi z Google Maps jeden z Hadfieldových fanoušků na Twitteru zjistil, že jde o městské mezinárodní letiště…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom