Vše, co jste chtěli vědět o létajícím talíři, který vyrobila NASA
NASA otestovala "létající talíř" pro cesty na Mars. Co vše se o něm ví?
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu provedl úspěšnou zkoušku zcela nového přistávacího modulu pro lety na Mars. Zařízení připomínající létající talíř z vědecko-fantastických filmů po letu dopadlo do Tichého oceánu, informovala agentura Reuters.
Test zařízení, které by mělo být schopné dopravovat na sousední planetu těžké náklady a později i astronauty, trval zhruba 2,5 hodiny. Nejdřív ho z vojenské základny havajského ostrova Kauai vynesl do atmosféry balón naplněný heliem.
Po dosažení výšky 37 kilometrů nad Tichým oceánem opět klouzal dolů. Pak se zažehly raketové motory, které zařízení vynesly rychlostí čtyřnásobně překračující rychlost zvuku do výšky 55 kilometrů. Rychlost se pak ustálila na polovině kapacity.
Podívejte se, jak test vypadal:
V závěru pokusu se měl při opětovném klesání k zemi rozevřít obří padák, který měl zajistit měkké přistání disku do moře. Pouze tato fáze se nezdařila zcela podle představ expertů, protože padák se nerozevřel správně. Zařízení, které dopadlo do moře, se vydaly vyzvednout speciální týmy.
Technici NASA podle agentury AP nepovažují problém s padákem za selhání, ale za příležitost k získání nových poznatků využitelných při dalších testech. "Je to pro nás v určitém směru cennější zkušenost, než kdyby šlo všechno podle plánu," prohlásil technik Dan Coatta.
Výzkumníci NASA předpokládají, že další informace jim poskytne analýza černé skříňky, kterou by dnes měla vyzvednout loď společně s diskem a padákem. Skříňka by měla obsahovat klíčové informace o průběhu letu.
Dnes padák, zítra UFO
Pro snášení sond a modulů na Marsu se od 70. let dodnes používá tentýž tradiční tvar padáku. Pokud ale mají přistávat na Marsu lidé s veškerým vybavením, musí být k dispozici větší a mnohem silnější modul.
Padák nového modulu má průměr 33,5 metru, a je tak dvojnásobně velký proti tomu, který předloni na Mars snesl tunové vozítko Curiosity. Je tak obrovský, že se nevejde do větrných tunelů, které NASA pro testování podobných padáků obvykle využívá. Další zkušební lety s novým zařízením NASA plánuje příští rok.
Test nového typu komického korábu byl již šestkrát odložen vesměs pro nepřízeň počasí. Náklady na sobotní test podle agentury AP činily 150 milionů dolarů (zhruba tři miliardy Kč).
ČTK