Vesmírná stanice ISS se zřítí na Zemi stejně jako Mir. NASA oznámila, kdy a kam dopadne
V modulu Zarja se objevily trhliny. I ony jsou důvodem, proč ISS nahradí jiné stanice.
Mezinárodní vesmírná stanice ISS se na nízké oběžné dráze země pohybuje už od roku 1998. Nahradila předchozí stanici Mir a i ve třetí dekádě svého působení plní neocenitelnou roli pro vědu a výzkum. Její dny jsou ale už dopředu sečteny a NASA počítá s tím, že fungování stanice ukončí v roce 2031. Má dojít ke kontrolovanému zřícení do Tichého oceánu, konkrétně na místo zvané Point Nemo, které je od civilizace vzdálené přes 2 500 kilometrů a k poslednímu odpočinku se sem uchýlil i zmiňovaný Mir.
Mezinárodní vesmírná stanice skončí na začátku roku 2031 na „hřbitově kosmických lodí“ https://t.co/Os6GBrAJZE
— Česká Mysl (@MyslCeska) February 4, 2022
Podle serveru Hypebeast hodlá NASA na začátku roku 2031 vyřadit ISS z provozu bezpečným řízeným pádem zhruba 110 metrů dlouhé konstrukce do Tichého oceánu. pic.twitter.com/ecrthfd9ls
Plánované datum stržení ISS je důsledkem závazku Bidenovy administrativy prodloužit podporu provozu vesmírné stanice až do roku 2030. Koncem prosince roku 2021 tak NASA představila nový plán přechodu na vědeckou činnost na nízké oběžné dráze Země, v rámci kterého podepsala dohody se třemi soukromými společnostmi o vypuštění komerčních vesmírných stanic. Budou je využívat jak soukromé společnosti, tak vládní astronauti a o jejich provoz se postarají Blue Origin, Nanoracks a Northrop Grumman Systems Corporation. Očekává se navíc, že budou v provozu už koncem 20. let tohoto století, tedy dříve, než ISS spadne do moře.
„Soukromý sektor je technicky i finančně schopen s pomocí NASA vyvinout a provozovat komerční stanice na nízké oběžné dráze Země. Těšíme se, že se s jednotlivými společnostmi podělíme o naše poznatky a zkušenosti z provozu, abychom jim pomohli vyvinout bezpečné, spolehlivé a efektivní destinace ve vesmíru,“ uvedl v prohlášení Phil McAlister, ředitel oddělení komercializace vesmíru v NASA. Mezitím bude ISS i nadále zaneprázdněna experimenty prováděnými jak jménem výzkumných pracovníků NASA, tak soukromých dodavatelů, jako tomu bylo doposud, a ani v budoucnu se princip práce příliš nezmění.
Prodloužení provozu Mezinárodní kosmické stanice ISS do roku 2030 je "téměř jisté". Přesto již nyní se NASA, ESA a Roskosmos samostatně poohlížejí po jejím menším a možná i na komerční bázi provozovaných nástupcích. Výzkum na nízké oběžné dráze je totiž stále nesmírně důležitý. pic.twitter.com/5CEj3f6QXv
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) February 2, 2022
Mezi dlouhodobé projekty prováděné na vesmírné stanici patří experimenty, které mají podle agentury podpořit plány NASA na návrat lidí na Měsíc a cestu na Mars. NASA hodlá v tomto desetiletí vyslat na Měsíc první ženu a prvního Afroameričana, i když termín byl posunut z roku 2024 na rok 2025, ale pravděpodobně i na později. Co se týče stanice jako takové, ISS je nepřetržitě obsazena od roku 2000, ovšem na konstrukci o délce fotbalového hřiště je vidět její stáří. V roce 2021 byly v modulu Zarja nalezeny malé trhliny, což bylo od roku 2019 již podruhé, a i to je důvod, proč je nutné uvažovat o ukončení provozu.
Ačkoli vesmírné stanice byly strhávány z oběžné dráhy již dříve, ISS je největším člověkem vytvořeným objektem, který kdy obsadil nízkou oběžnou dráhu Země. Ukončení provozu a bezpečný návrat na Zemi tak bude pro NASA výzvou a nikdo rozhodně nechce opakovat nepříjemnou situaci z roku 1979, kdy se při snaze strhnout vesmírnou stanici Skylab z oběžné dráhy rozletěly kusy trosek po Austrálii. Podle magazínu Space.com je navíc ISS dostatečně velká na to, aby její hlavní část neshořela v atmosféře, a navíc její solární panely nepravidelného tvaru mohou ztížit kontrolu stanice při jejím spirálovitém klesání.
Zdroj: BBC