Vesmírná stanice ISS proletěla polární září. Tady je VIDEO!
Chcete vidět opravdu nádhernou polární záři?
Na konci srpna se z Mezinárodní vesmírné stanice ISS podařilo natočit úchvatné video – vypadá to na něm, že celá stanice prolétá polární září.
Jde samozřejmě o zdání, polární záře je pod ISS, ale videu to nijak neubírá na působivosti. Jeho autorem je Reid Wiseman, který ho nafilmoval 28. srpna.
Wiseman se na ISS soustředí právě na polární záře, které ho jako vědce nejvíc zajímají. A současně nejvíc baví lidi na internetu, jak zjistil z jejich reakcí. Je to logické – polární záře totiž nafilmované z vesmíru vypadají opravdu magicky:
Co je polární záře?
Polární záře, nebo chcete-li aurora borealis, je skutečně neskutečnou podívanou. Vzniká vysoko nad našimi hlavami, nejčastěji ve výšce 100 km na zemských povrchem.
Není divu, že její odborné pojmenování má božský původ. První jméno, aurora, odkazuje na římskou bohyni úsvitu Auroru, zatímco „příjmení“ a se odvolává na římské pojmenování západního větru „boreas“. O prvém použití tohoto názvu se spekuluje. Zatímco v některých literárních zdrojích je připisováno Galileu Galileovi, jinde je zmiňován filozof francouzského původu Pierre Gassendi (1592–1655). Za její vznik mohou výrony sluneční hmoty poněkud básnicky zvané „sluneční vítr“. Když se částice slunečního větru, což je vlastně mohutný proud protonů, elektronů a jader atomů hélia vyvržený ze sluneční korony, setkají s magnetickým polem Země, začnou se s molekulami v atmosféře srážet.
Při tomto ději vzniká viditelné spektrum elektromagnetického záření. Pro dusík to je 577 nm (zelená barva) a pro kyslík 630 nm (červená barva). Fyzikální vysvětlení barev polární záře zní jednoduše, ale básníkům a romantikům bezesporu krása převedená do nanometrů přijde poněkud fádní.