Velké dalekohledy? Přežitek, vítejte v éře extrémně velkých dalekohledů!
Proč stavět obří dalekohledy, když klisně můžeme mít super-obrovské dalekohledy?
Člověk by si mohl myslet, že po vystavění osmi a deseti metrových dalekohledů dají astronomové pokoj a spokojí se s tím, co mají. Opak je pravdou. V současné době jsou v plánování hned tři projekty, které počítají s dalekohledy mnohem většími. Které to jsou?
European Extremely Large Telescope E-ELT
Projekt vzešel z původního plánu stometrového dalekohledu, který se ukázal jako nerealizovatelný současnými technologiemi v rozumné cenové relaci. Evropské extrémně velký dalekohled bude mít průměr ‘pouhých’ 39.3 metrů. V původním návrhu sice stálo 42 metrů, ale v roce 2011 byl plán přepracován kvůli snížení nákladů a urychlení stavby dalekohledu. Samotné zrcadlo se bude skládat z několika segmentů, které budou dokonale synchronizované, aby poskytly nejlepší kvalitu dat. Bude zde i systém adaptivní optiky, která snímky umí poopravit o atmosférické efekty.
Místa pro umístění dalekohledu, ze kterých se vybíralo, zahrnovala Argentinu, Maroko, Antarktidu, Kanárské ostrovy a Chile. Volba nakonec padla na Chile, konkrétně na Cerro Armazones (3060 m n. m.), nedaleko Paranalu, kde se nachází slavná čtveřice osmimetrových dalekohledů VLT (Very Large Telescope). Koncem roku 2012 zde již započaly přípravné stavební práce.
Dalekohled bude schopen produkovat vědecké snímky šestnáckrát ostřejší než Hubbleův vesmírný dalekohled (Hubble Space Telescope - HST). Bude pozorovat vesmír ve viditelné a blízké infračervené části elektromagnetického spektra. S jeho pomocí by se nám mělo podařit odhalit nejvzdálenější galaxie ve vesmíru, nahlédnout na slabé exoplanety a pokusit se zodpovědět otázky ohledně formování supermasivních černých děr.
První světlo by dalekohled měl spatřit počátkem příští dekády.
Třicetimetrový dalekohled - Thirty Meter Telescope TMT
Jak název sám napovídá, bude se jednat o dalekohled, jehož zrcadlo bude mít průměr třicet metrů. Konečný návrh na stavbu dalekohledu byl schválen v dubnu 2013. Pro stavbu dalekohledu se poměrně dlouho vybíralo místo. Ve hře bylo Chile, Kalifornský poloostrov (Mexiko) a Hawaii. Jelikož nedává smysl mít dva obrovské dalekohledy na stejné polokouli, byla nakonec vybrána sopka Mauna Kea na Hawaii, k nelibosti původních obyvatel, považujících Mauna Kea za posvátné místo.
Stejně jako v případě E-ELT se bude jednat o zrcadlo sestavené z několika segmentů, vybavené systémem adaptivní optiky. Narozdíl od evropského bratříčka bude dalekohled schopný pozorovat už od blízké ultrafialové části spektra až po oblast blízkou infračervenou. Kvalita vědeckých dat se odhaduje desetkrát lepší, než v případě HST. Na stavbě dalekohledu se primárně podílí několik špičkových amerických universit, doplněných o spolupráci z Japonska, Číny a Indie.
Hlavní cíl výzkumu je podobný jako v případě E-ELT. Formování prvních galaxií, výzkum exoplanet, studium formace prvních supermasivních černých děr... Z hlediska pokrytí výzkumu bude doplňovat vesmírný James Webb Space Telescope a milimetrovou observatoř Atacama Large Millimeter Array (ALMA).
Předpokládá se, že první světlo dalekohled spatří koncem této dekády.
TMT
TMT: Umělcova představa dalekohledu TMT, konkrétně primárního zrcadla děleného na malé segmenty. Zdroj TMT Observatory corporation.
Velký Magellanův dalekohled Giant Magellan Telescope - GMT
Se svými 24.5 metry průměru zrcadla může vypadat jako chudý příbuzný výše zmíněných dalekohledů, ale narozdíl od nich už je v pokročilé fázi výstavby. Stejně jako dva výše zmíněné dalekohledy, zrcadlo GMT se bude sestávat z několika segmentů, konkrétně sedmi (největší dalekohled s jednolitým zrcadlem je Gran Telescopio Canarias na kanárském ostrově La Palma, s průměrem zrcadla 10.4 metrů). Každý ze sedmi segmentů bude mít průměr 8.4 metrů, což je shodou okolností průměr zrcadel VLT na Paranalu. Tři ze zrcadel již byly zkonstruovány a prakticky čekají jen na své umístění. Dalekohled bude funkční už se čtyřmi zrcadly. GMT bude pozorovat od viditelného až po blízké infračervené světlo. Stejně jako výše E-ELT a TMT bude mít lepší rozlišení než Hubbleův vesmírný dalekohled.
Dalekohled je stavěn v Chile, na observatoři Las Campanas, v sousedství další, dnes již slavné observatoře, La Silla. Na stavbě se podílí několik amerických universit s přispěním institucí v Austrálii a v Jižní Koreji.
Očekává se, že první světlo spatří v roce 2020.
GMT
GMT: Umělcova představa Giant Magellan Telescope s Mléčnou dráhou v pozadí. Zdroj GMT consorcium.
Autor: Jana Poledniková