Thorova helma: astronomové ji našli ve vesmíru a je krásná!
S tím, jak se blíží premiéra druhého dílu Avengers, stoupá šílenství mezi fanoušky. A jak vidět, jsou i na důležitých místech vesmírných agentur…
Když se řekne Thor, každý si asi vybaví severského boha s magickým kladivem. Ale Thor není jen vlastníkem Mjolniru, ale také moc hezké helmy. Evropská vesmírná agentura teď, zjevně úplnou náhodou týden před premiérou Avengers 2, uveřejnila zatím nejlepší fotografii mlhoviny s názvem Thorova helma.
Jde o mlhovinu astronomům známou pod výrazně méně atraktivním jménem NGC 2359. Tato fotografie je vlastně složená ze dvou snímků. Světle modré části pocházejí z rentgenového záření, které zachytily přístroje na vesmírné observatoři XMM-Newton, Červené a zelené části snímku jsou zase ionizované částice vodíku a kyslíku, které zdokumentovala observatoř Cerro Tololo v Chille.
Barevně to opravdu trošku vypadá jako Asgard (Thorův domov) v posledním filmovém zpracování, ale jde o něco úplně jiného. V centru této mlhoviny se totiž nachází nikoliv domov bohů, ale masivní hvězda HD 56925, která rychle ztrácí hmotu. Uniká z ní rychlostí přes 1600 km/sekundu. Každých 100 000 let tímto tempem tato obří hvězda přijde o hmotu, jakou má naše Slunce…
Díky těmto neustálým erupcím energie je povrch hvězdy nesmírně horký. Teplota se zde pohybuje mezi několika miliony a několika desítkami milionů stupňů Celsia. Ragnarok byl proti tomuhle ještě docela pohoda…