Odkud pocházejí tajemné meteority objevené na Sahaře? Zřejmě jsou z nejméně prozkoumané planety v našem okolí
Lovci meteoritů křižující pusté oblasti marocké části Sahary si občas nevědomky připíší unikátní nález. Platí to i o dvojici meteoritů objevených už v roce 2023, jejichž původ vědci vypátrali teprve nyní.
Podle studie zveřejněné v červnu 2025 v odborném časopise Icarus dva kusy vesmírné horniny pojmenované Northwest Africa 15915 (NWA 15915) a Ksar Ghilane 022 (KG 022) s velkou pravděpodobností pocházejí z nejméně prozkoumané planety sluneční soustavy – z Merkuru. Jednalo by se tak o vůbec první vzorky z Merkuru objevené na Zemi.
Possibly First Objects from Mercury Found in Sahara
— Black Hole (@konstructivizm) July 9, 2025
Two unique meteorites have been discovered in the Sahara Desert: Northwest Africa 15915 (NWA 15915) and Ksar Ghilane 022 (KG 022). They contain almost no iron, but they do contain rare sulfides such as oldhamite and alabandite,… pic.twitter.com/A0rC3yQJhX
Merkur obíhá tak blízko Slunci, že je jeho průzkum obtížný dokonce i pro vesmírné sondy. Zřejmě i proto k němu lidé dostali jen dva aparáty – americké sondy Mariner 10 (odstartoval v roce 1973) a MESSENGER (start v roce 2004). Třetí sondou, která se k Merkuru přiblíží, bude na konci roku 2026 BepiColombo, společný projekt Evropské vesmírné agentury a Japonské vesmírné agentury. Žádná sonda ale nepřistála na povrchu Merkuru – tedy pokud nepočítáme řízený pád MESSENGERu po vyčerpání paliva v dubnu 2015.
Přečtěte si také: Největší meteorit z Marsu, co kdy spadl na Zemi, míří do aukce. Pravděpodobně je na vás moc drahý
Země pod palbou meteoritů
Pokud jsou saharské meteority NWA 15915 a KG 022 skutečně z Merkuru, jednalo by se o unikátní objev. Na Zemi se tyto úlomky mohly dostat při dopadu asteroidu na povrch Merkuru. Při takové události je do vesmíru vymrštěno určité množství hmoty ze zasažené planety nebo měsíce, která pak může doputovat až k Zemi.
Na rozdíl od přibližně 1100 meteoritů pocházejících z Marsu a Měsíce, jež jsou katalogizované v databázi Meteoritické společnosti, dosud nikdo meteorit z Merkuru neobjevil. To samé mimochodem platí i o k nám mnohem bližší Venuši. V jejím případě totiž silnější gravitace a hustá atmosféra odletu úlomků brání.
Mohlo by vás také zajímat: Zemi zasáhl obrovský životadárný meteorit. Před zkázou dinosaurů přinesl rozkvět, píší vědci
Není vyloučeno, že některý z tisíců známých meteoritů pochází z Merkuru. „Na základě množství lunárních a marťanských meteoritů bychom měli mít podle dynamického modelování asi deset meteoritů z Merkuru,“ uvedl vedoucí studie Ben Rider-Stokes, který se na britské Open University věnuje studiu meteoritů.
„Merkur je však mnohem blíže Slunci, takže cokoli, co je z Merkuru vyvrženo, musí také uniknout sluneční gravitaci, aby se k nám dostalo. Dynamicky to možné je, jen je to mnohem těžší. Nikdo zatím s jistotou neidentifikoval meteorit z Merkuru,“ řekl Rider-Stokes. A stoprocentně to neplatí ani u dvou saharských meteoritů.
Největší překážkou je fakt, že fragmenty zřejmě vznikly před 4,5 miliardy let, přičemž stáří povrchu Merkuru se odhaduje na 4 miliardy let. Horniny by tak byly o 500 milionů let starší. Protože ale žádná mise dosud nebyla schopna přinést zpět fyzické vzorky z planety, je možné, že budoucí výzkum tuto přibližnou dataci změní.
Video, které jste mohli minout: Pád meteoritu zachytila kamera. Roztříštil se přímo u domu, jeho majitele se štěstím minul