Největší vesmírná loď všech dob měla poprvé letět do vesmíru. Start ale byl zrušen
V kalifornském sídle společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska je mimořádně rušno. Na 17. dubna byl naplánován vůbec první ostrý start nové lodi Starship, která má v budoucnu zajišťovat dopravu lidí na Měsíc a na Mars. Start byl ale v poslední chvíli z technických důvodů o několik dnů odložen.
Starship startuje ze základny Boca Chica na břehu Rio Grande na hranicích Texasu a Mexika, kde se lodi Starship i boostery kompletují, a jejím cílem je obletět Zemi. Startovací okno se otevřelo v 7:00 místního času, tedy ve 14:00 hodin našeho času, a raketa mohla odstartovat kdykoliv v následujících 150 minutách. V průběhu odpočtu řídící středisko posunulo start na 15:20 SELČ a jen několik minut před druhým termínem ho z technických důvodů úplně zrušilo.
Šéf společnosti Elon Musk na svém twitterovém účtu označil za příčinu zamrzlé ventily, což zřejmě souvisí s tlakováním paliva před startem.
Learned a lot today, now offloading propellant, retrying in a few days …
— Elon Musk (@elonmusk) April 17, 2023
Odpočítávání a start lodi Starship jste mohli sledovat v přímém přenosu. O náhradním termínu vás budeme informovat, jakmile bude oznámen.
Přečtěte si také: Elon Musk prozradil, jaký osud čeká první lidi na Marsu
O vesmírné lodi Starship
Komplex nosné rakety Super Heavy a lodi Starship SN24 tvoří se svými 120 metry největší raketovou jednotku v historii dobývání vesmíru. Obě části – tedy booster a kosmická loď – jsou znovu použitelné. Samotná kosmická loď Starship je vysoká 50 metrů a do vesmíru ji s pomocí až 33 motorů Raptor vynáší nosná raketa Super Heavy vysoká 69 metrů. Komplet Starship a Super Heavy je ještě o něco vyšší než nejmohutnější současná nosná raketa SLS, kterou aktuálně NASA využívá v rámci projektu Artemis k cestám k Měsíci.
Důležité razítko od FAA
Pouhé tři dny před plánovaným startem získala Muskova SpaceX od federálního úřadu pro letectví (FAA) pětiletou licenci na provoz lodi Starship. Úřady stroj prověřovaly 500 dnů z hlediska bezpečnosti, dopadů na životní prostředí, neseného nákladu a finanční odpovědnosti společnosti SpaceX. To jí kromě již dohodnuté spolupráce s NASA otevře cestu i ke komerčním letům a vesmírné turistice.
Mohlo by vás také zajímat: Vesmírné monstrum má zelenou. Muskův Starship v pondělí poprvé vzlétne, pak poletí na Měsíc
Ještě v roce 2024 chce Muskova loď Starship v rámci projektu dearMOON obletět v rámci šestidenní cesty Měsíc. Na palubě bude kromě japonského miliardáře Jusaku Maezawy mezinárodní posádka, do níž se dostal i český umělec, producent a choreograf Yemi A.D. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů.
Zdroj: Space.com