Sonda NASA se poprvé dotkla Slunce a natočila unikátní záznam. Co zásadního zjistila?
Vesmírná agentura NASA se snažila do sluneční koróny dostat už od 60. let minulého století. Poznatky ze Sondy Parker Solar Probe mění dosavadní vědění o středu naší sluneční soustavy.
Sonda Parker Solar Probe americké vesmírné agentury NASA pokořila milník, za kterým vytrvale kráčela už od šedesátých let minulého století. Byl jím průnik do sluneční koróny a tudíž i nejbližší kontakt s naší hvězdou. Po gravitačních manévrech kolem Venuše se to operátorům sondy podařilo už 28. dubna 2021, bylo však zapotřebí předpoklad proniknutí do koróny potvrdit a přinést lidstvu první záběry, jak to v těsné blízkosti Slunce vlastně vypadá.
Slunce není velkou koulí
Sonda se dokázala přiblížit na vzdálenost pouhých 13 milionů kilometrů a vstoupila do jasně zářící oblasti Slunce, která je mnohonásobně žhavější než povrch samotné hvězdy, což je něco, co chce NASA v budoucnu dále zkoumat. Sonda do koróny Slunce vstoupila celkem třikrát. Po prvním dubnovém pokusu následovaly další vstupy také v srpnu a listopadu. Sonda během nich zjistila například to, že atmosféra Slunce nemá jednotný tvar.
Nejde podle všeho o žádnou velkou kouli, která by hvězdu obklopovala. Spíše proudí v podobě velkých mraků s vrcholky i údolími, kterými sonda postupně proplouvala. Dělo se tak v naprostém tichu a hlavně bez obav z roztavení sondy, která je vybavena štítem z uhlíkových cihel, schopným odolat teplotám až 1 milionu stupňů Celsia.
For the first time ever, a spacecraft has flown into the sun's atmosphere and lived to tell the tale. Exhilarating footage from NASA’s Parker Solar Probe as it sails through streamers of plasma w/ temps of several million degrees F in the sun's coronapic.twitter.com/2b0IyiT25W
— Ferris Jabr (@ferrisjabr) December 15, 2021
Sonda se chce dostat ještě blíž
„Tento milník nám poskytuje nejen hlubší vhled do vývoje Slunce a jeho vlivu na naší planetární soustavu, ale vše, co se dozvídáme o naší nejbližší hvězde, nás také učí více o hvězdách ve zbytku vesmíru," říká v tiskové zprávě astrofyzik Thomas Zurbuchen, zástupce administrátora pro ředitelství vědeckých misí v NASA. Projekt Parker Solar Probe už nyní považuje za extrémně úspěšný, a to mise ještě zdaleka nekončí. Vrchol by měl přijít v roce 2025, kdy se sonda přiblíží ke Slunci až na vzdálenost necelých 7 milionů kilometrů a její rychlost dosáhne závratných 690 000 kilometrů za hodinu.