Seskok z vesmíru: jak se skáče rychlostí 1357 kilometrů za hodinu
Jeden z nejúžasnějších kousků v dějinách podnikl před necelým půlrokem odvážný Rakušan. Teď se můžete podívat, jak se mu to povedlo.
Neohrožený rakouský dobrodruh Felix Baumgartner se čtrnáctého října 2012 vrhl ze stratosféry, překonal rychlost zvuku a přežil. Během rekordního skoku z výšky devětatřiceti kilometrů nad zemským povrchem dosáhl rychlosti přes 1357 kilometrů za hodinu.
Na samou hranici vesmíru vystoupal ve stratosférickém balonu a během skoku vystavil své tělo nejnáročnějším a životu nejnebezpečnějším podmínkám, jaké mohou při volném pádu nastat. Nakonec otevřel padák a bezpečně přistál na zemi. Díky devadesátiminutovému dokumentu, který uvádí Prima ZOOM, můžete nahlédnout do pozadí fantastických novinových titulků a příprav k seskoku.
Dokument Seskok z vesmíru uvede Prima ZOOM 28. dubna ve 21.30
Třiačtyřicetiletý Rakušan nelámal během projektu Red Bull Stratos pouze rekordy, ale přispěl také k vývoji aeronautické vědy. „Red Bull Stratos byla mise, která se zapsala do historie vědy. Nejen že si Felix Baumgartner splnil sen a v kabině zavěšené na baloně naplněném heliem vystoupal do výšky třicet devět kilometrů a při seskoku volným pádem překonal jako první člověk na světě rychlost zvuku, analýza dat z jeho letu přispěje řadě lékařských a vědeckých výzkumů v oblasti létání,“ zaznívá z početného týmu kolem slavného skokana.
Tepová frekvence 185 tepů za minutu
Felixi Baumgartnerovi se podařilo dokázat, že při důkladné přípravě a tréninku může člověk bez jakéhokoliv poškození těla překonat rychlost zvuku, což posune kupředu vývoj bezpečnostních opatření v letectví.
Vědci získali z nepřetržitého monitorování skokanových tělesných funkcí sto milionů záznamů, z nichž vyplynulo například to, že Baumgartnerovo srdce dosáhlo tepu až sto pětaosmdesát úderů za minutu (ve chvíli, kdy vyskočil z kabiny) a jeho plíce se nadechly až třiačtyřicetkrát za minutu (během překonání rychlosti zvuku).
„Ve speciálním obleku, který měl na sobě, by mohl s klidem pobývat na Měsíci, poskytoval mu také maximální komfort v okamžiku, kdy byl hlavou dolů,“ popisuje Mike Todd, který Felixe obléká pro každý skok. O tento oblek projevila zájem i organizace NASA, která by jej ráda využívala při záchraně astronautů.
Felix Baumgartner překonal řadu rekordů – například největší dosaženou výšku letu balonu s lidskou posádkou (dosavadní rekord 34 668 metrů drželi Malcolm D. Ross a Victor E. Prather od roku 1961), skok z největší výšky nad zemským povrchem (rekordmanem byl od roku 1960 Joseph Kittinger, který skočil z výšky 31 332 metrů) a nejvyšší dosaženou rychlost při volném pádu (dosavadní rekord 988 kilometrů za hodinu držel rovněž Joseph Kittinger).
Skok Felixe Baumgartnera v číslech
Výskok z kabiny ve výšce: 38,969 km
Maximální dosažená rychlost: 1 357 km/h
Doba pádu do dosažení rychlosti zvuku: 34 vteřin
Délka volného pádu: 36,402 km
Doba letu v nadzvukové rychlosti: 30 vteřin
Celková doba volného pádu: 4 minuty a 20 vteřin
Otevření padáku ve výšce: 2,566 km nad mořem, 1,525 km nad zemí
Celková doba od výskoku do dopadu na zem: 9 minut a 18 vteřin
Celková doba od vypuštění balonu do Felixova přistání: 2 hodiny a 47 minut
Minimální teplota (ve výšce 18,203 km): -70,9 stupňů Celsia
Připravil Tom Franzki pro TV STAR