Hlavu vzhůru. Noční oblohu křižují zářící meteory a Měsíc si pohrává se Saturnem
Začátek roku 2025 je bohatý na astronomické úkazy. Pozorování oblohy nahrává pokles oblačnosti i fáze Měsíce.
V sobotu 4. ledna 2025 se večerní obloha stala dějištěm pozoruhodného a poměrně vzácného nebeského dramatu, kdy Měsíc zakryl planetu Saturn. „Podívaná to je především pro majitele dalekohledů, neboť při pohledu přes dalekohled náš kosmický soused nezakrývá jen samotnou planetu, ale i její prstence, jež pouhýma očima nevidíme,“ uvedl astronom a fotograf Petr Horálek.
Přečtěte si také: Saturn přijde o své prstence. Unikátní vesmírná podívaná už je za rohem
I bez dalekohledu je ale podle něj možné zejména první polovinu úkazu pozorovat poměrně pěkně, neboť Saturn je výrazný objekt a obě tělesa se na nebi k sobě postupně přibližovala už za soumraku. Zákryt Saturnu přichází nad jihozápadním obzorem okolo 18:36 SEČ (pro Prahu, na různých místech ČR a SR se čas lišil v minutách), přičemž Saturn v průběhu minuty a půl postupně zmizí za Sluncem přímo neosvětlenou částí Měsíce. Výstup Saturnu zpoza osvětlené části měsíčního kotouče se odehraje přibližně o hodinu později, okolo 19:36 SELČ.
Pokud bude čistý vzduch, úkaz bude k vidění krásně i pouhýma očima, neboť obě tělesa jsou jasná a viditelná i z měst a v době výstupu Saturnu budou ještě zhruba 10° nad západojihozápadním obzorem. „Znovu se na česko-slovenském území k zákrytu Saturnu Měsícem schýlí až 9. prosince 2036,“ uvedl Petr Horálek.
Měsíc přeje pozorování Kvadrantid
Víkendovou noc je možné využít i k pozorování jednoho z nejbohatších meteorických rojů Kvadrantid, jež jsou aktivní přibližně od 1. do 10. ledna. V mnoha ohledech lze o Kvadrantidách, jejichž mateřským tělesem je trochu netradičně planetka 2003 EH1, hovořit jako o jednom ze tří nejsilnějších meteorických rojů celého roku. Svědčí o tom především hodnota zenitové frekvence udávaná obvykle údajem 120 meteorů za hodinu (nebo spíše s proměnlivou frekvencí maxima mezi 60 a 200 meteory za hodinu).
Naopak v neprospěch roje hraje krátké trvání maximální aktivity roje (zhruba 6 hodin) a obecně vysoká pravděpodobnost oblačného počasí, znemožňujícího pozorování oblohy právě na začátku ledna. A když už se vyčasí, velice často ruší Měsíc, který právě v lednu bývá dost vysoko nad obzorem (a úplněk intenzivně přezáří noční oblohu). Přitom při dobrém počasí lze reálně počítat se spatřením kolem 60-80 meteorů roje za hodinu, a to zejména v časných ranních hodinách daleko od měst.
V roce 2025 nastalo maximum za průměrně příznivých podmínek. Vrchol aktivity bylo možné pozorovat v noci ze 3. na 4. ledna 2025, tedy z pátku na sobotu, přičemž maximum nastalo už 3. ledna v 16 hodin SEČ. Aktivita po maximu klesá, ale spolu s vycházejícím radiantem roje před rozbřeskem se udržela v dalších hodinách na vyšších hodnotách.
Mohlo by vás také zajímat: Nový rok nad Českem rozjasnila polární záře. Vyvolala ji silná sluneční erupce
Radiant roje, nacházející se v již neexistujícím souhvězdí Zedního kvadrantu (zrušeno v roce 1922), tedy v dnešním souhvězdí Pastýře, se nachází vysoko nad severovýchodním obzorem a v druhé polovině noci už pozorování neruší Měsíc. Ten zapadá později večer ve fázi úzkého srpku a zároveň v krásné konjunkci s planetou Venuší.
Zdroj: Astrofyzikální Progresy z Opavy, ČTK
Video, které jste mohli minout: Úplné zatmění Slunce: Očekávanou událost sledovaly miliony lidí, podívejte se na záběry