Proč Čína porazí Západ? Je na stopě nevyčerpatelného zdroje energie!
Čínské dobývání vesmíru jde úplně jinými cestami než Američané nebo Rusové..
Jaký je největší rozdíl mezi západní a čínskou kosmonautikou? Zatímco NASA a ESA si od vesmírného výzkumu slibují především lepší pochopení zákonů vesmíru a čistou vědu, Čína jde tvrdě po praktických výsledcích. A vypadá to, že její nejnovější plán by z ní mohl opravdu udělat velmoc mezi velmocemi…
Slyšeli jste už o čínských měsíčních sondách Čchang-e? Pokud nejste opravdu zapálení fanoušci dobývání vesmíru, nejspíš ne. Ale jsou to právě ony, které mají ve svých robotických pažích klíč k budoucnosti. Tu, totiž, jak všichni vědí, představuje především levná a snadno dostupná energie. Jinými slovy helium-3.
Co je to zač?
Helium-3 je něco jako sůl z pohádky Sůl nad zlato. Tohoto prvku je vesmír plný, naše sluneční soustava jím doslova přetéká. V podstatě jediným místem, kde chybí, je naše Země. Na ní se nachází naopak v množství zcela zanedbatelném. Proč po něm Čína i další země tolik touží?
Tento izotop helia nazývaný také tralfium se totiž ideálně hodí jako palivo další generace pro fúzní elektrárny. Zatím sice žádné fúzní elektrárny neexistují, ale připravuje se už tokamak ITER, který by se měl stát předstupněm ke komerčnímu využitít termonukleární fúze v energetice. Každopádně experti věří, že právě helium-3 je jedním z řešení obří energetické krize, k níž neodvratně jako lidstvo směřujeme.
A to nás vrací zpět k čínským sondám. Sonda Čchang-e 3 měla jako hlavní cíl prozkoumat měsíční povrch pomocí spektrografie a dalších pokročilých metod. Roku 2017 má v její misi pokračovat sonda Čchang-e : jejím úkolem je sesbírat na Měsíci vzorky, pokud to bude možné, tak i helia-3.
Podle odhadů expertů na měsíční povrch se tam nachází asi 5 milionů tun helia-3. To je dost na zajištění energetických potřeb prakticky navždy. Helium-3 totiž dokáže (pokud by se podařilo postavit výše zmíněnou fúzní elektrárnu) poskytovat i v malém množství neskutečné množství energie. To je také současně odpověď na otázku, jestli by se jeho přeprava z Měsíce na Zemi vůbec vyplatila. Ano, a mnohonásobně. Pouhých 25 kilogramů helia-3 by totiž stačilo energeticky zásobovat Evropu i USA po dobu jednoho roku!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: