Neuvěřitelně podrobné snímky povrchu Slunce od evropského teleskopu
Díky pandemii zůstali vědci a technici zavření v observatoři na Tenerife déle, než čekali. Karanténu využili k vylepšení teleskopu GREGOR.
Momentálně největší evropský solární dalekohled GREGOR s průměrem zrcadla 1,5 metru dokáže na povrchu Slunce rozpoznat detaily o velikosti 50 km. Je to jako bychom ve vysokém rozlišení pozorovali ze vzdálenosti jednoho kilometru jehlu zabodnutou doprostřed fotbalového hřiště.
Behind the walls of Mordor, our enemy is regrouping. The Ring heard its Master's call.
— pourmecoffee (@pourmecoffee) September 6, 2020
"Captured by the GREGOR telescope in Spain, the high-resolution pictures offer a new glimpse at the sun’s magnetic field." https://t.co/TiRTbQtYta pic.twitter.com/PfGTk7U5PY
Německý teleskop umístěný na Tenerife prošel v roce 2019 rozsáhlou přestavbou a modernizací. „Za pouhý jeden rok jsme kompletně předělali optickou, mechanickou i elektronickou část, abychom získali snímky v co nejlepší kvalitě,“ prohlásila německá astronomka Lucia Kleintová, která má teleskop na Kanárských ostrovech na povel.
Její tým navíc zůstal na jaře 2020 kvůli pandemii izolován v observatoři, což vědcům a technikům poskytlo neplánovaný čas na rozšíření teleskopu o další dva optické prvky navržené a vyleštěné na přesnost 6 nanometrů. To je pro představu jedna deseti tisícina tloušťky lidského vlasu.
snímek Slunce Zdroj: profimedia.cz
Vylepšený teleskop začal fungovat v červenci 2020 a umožňuje vědcům pořídit vůbec nejpodrobnější snímky povrchu Slunce získané ze Země. Díky tomu mohou vědci studovat magnetická pole, proudění, turbulence, sluneční erupce a sluneční skvrny v dosud netušených detailech.