Polární záře z vesmíru: Úchvatné video bere dech
Planeta Země z vesmíru (3) – Polární záře z vesmíru
Fyzikální procesy, které k polárním zářím vedou, sice nejsou do detailu pochopeny, lze však spolehlivě tvrdit, že za nádhernou podívanou stojí interakce slunečního větru s magnetosférou Země.
Když sluneční vítr není dostatečně silný, skončí většina poháněných částic v meziplanetárním prostoru. Silný a tedy i rychlý sluneční vítr ale způsobí poruchu geomagnetického pole a deformaci magnetického ohonu Země neboli magnetickou subbouři. Subbouře se často opakuje v delších periodách, a to zhruba po hodině.
Magnetická subbouře
Během ní se siločáry meziplanetárního magnetického pole propojují se siločárami magnetického pole Země. Když se tyto siločáry propojí, část plazmatu se oddělí a unáší ji sluneční vítr. Jakmile se plazma přiblíží k Zemi, vtáhne ho magnetické pole planety.
Polární záře je neskutečnou podívanou Zdroj: iStock
Polární záře nad Denali v Yosemitském národním parku Zdroj: profimedia.cz
Polární záře nad Velkou Británií Zdroj: profimedia.cz
Záběry polární záře z letadla v roce 2016 Zdroj: Profimedia.cz
Polární záře na Islandu Zdroj: profimedia.cz
V Česku šla opět vidět polární záře. Zdroj: Profimedia.cz
V Česku šla opět vidět polární záře. Zdroj: Profimedia.cz
V Česku šla opět vidět polární záře. Zdroj: Profimedia.cz
V Česku šla opět vidět polární záře. Zdroj: Profimedia.cz
Dokonalá subbouře
Částice tohoto plazmatu se pak srazí s atomy kyslíku a dusíku v horních vrstvách zemské atmosféry, čímž atomy získají vyšší energetickou hladinu. Tato energetická hladina se po určité době opět sníží, přičemž se vyzáří foton. A díky tomu se objeví atraktivní světelný jev, který lze výjimečně sledovat dokonce i v České republice. Skutečně unikátní podívanou ale nabízejí záběry z vesmíru, které si můžete prohlédnout na přiloženém videu.
Zdroj: Library of Congress / CNN Prima NEWS / BBC