Podívejte se dnes na obrovskou sluneční skvrnu! Návod, jak ji pozorovat
Na Slunci se právě teď odehrává monstrózní podívaná!
Na povrchu Slunce je v těchto dnech patrná obrovská sluneční skvrna. Největší za posledních 10 roků! Je tak veliká, že k jejímu zahlédnutí nepotřebujete žádný speciální dalekohled. Jen si musíte oslnivé Slunce zeslabit pomocí speciálního filtru.
Obrovská sluneční skvrna bude pozorovatelná ještě několik dní. Dokonce i bez dalekohledu ji rozeznáte jako větší a menší tečku viditelnou na povrchu Slunce. Její průměr dosahuje asi 100 tisíc kilometrů, takže je několikrát větší než celá naše planeta Země! Její výskyt navíc doprovází rozsáhlé erupce, takže nejsou vyloučeny ani polární záře.
Co jsou vlastně skvrny zač?
Nic jiného než chladnější místa ve fotosféře – viditelné tenké slupce Slunce. Zatímco teplota slunečního povrchu je zhruba šest tisíc stupňů Celsia, u slunečních skvrn klesá na čtyři tisíce stupňů. Proto se díky kontrastu se zářivějším okolím zdají temné, i když ve skutečnosti temné nejsou. Vždyť tekuté železo v tavící peci dosahuje teploty jenom 1500 stupňů Celsia a vlákno halogenové žárovky 3200 stupňů Celsia. Za vznikem slunečních skvrn jsou poměrně komplikované procesy probíhající v magnetickém poli Slunce.
Jak se na skvrnu podívat?
Při sledování Slunce bez dalekohledu můžete s úspěchem využít i „brýle“, se kterými jste možná sledovali některé z minulých zatmění Slunce. Sáhnout lze také po temných svářečských filtrech číslo 13 nebo 14, které se prodávají například v obchodech s pracovními pomůckami. A určitě bude vidět i skrz hustou oblačnost nebo při západu Slunce.
Např. na Hvězdárně a planetáriu Brno si brýle vhodné k pozorování této, ale i budoucích slunečních skvrn, samozřejmě můžete koupit. Otevírací dobu najdete na www.hvezdarna.cz. V žádném případě ale nesledujte oslnivý sluneční disk bez speciálních pomůcek! Ať už budete pozorovat pouhým okem nebo dalekohledem, vždy je nezbytné se chránit filtry, které dostatečně zeslabí viditelné i neviditelné záření. V opačném případě si můžete dočasně, nebo i trvale poškodit zrak. Pohled na Slunce skrz skutečně dobrý filtr musí být vždy příjemný!
Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno
Takhle vypadá síla erupce ve srovnání se Zemí:
erčina