Planetka Bennu je nestabilní a může ohrozit Zemi. Sonda odkryla její záhadný původ
Honba za planetkami S1 (2) – Mise Osiris Rex
Letos by se měla k Zemi vrátit sonda OSIRIS-REx, která odstartovala 8. září 2016. Jejím cílem byla planetka 101955 Bennu, kde úspěšně odebrala vzorky.
Bennu se nachází v Apollonově skupině, jež byla objevena 11. září 1999. Sonda OSIRIS-REx vyrazila vybavená technikou určenou k potřebnému výzkumu – kromě tří kamer, PolyCamu, MapCamu a SamCamu, má také laserový výškoměr OLA, který je určený k získávání topografických informací ve vysokém rozlišení. Spektometr OVIRS poskytuje složení povrchu planety, díky čemuž máme už nyní celou řadu zajímavých informací.
Planetka Bennu je silně nestabilní Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
S nabranými vzorky se sonda vrátí letos Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Kde se na malé planetce vzala voda? Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Sonda OSIRIS-REx dorazila k planetce Bennu Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Součást něčeho většího
Sonda totiž nalezla na Bennu hydroxylové skupiny, což by znamenalo, že na Bennu byla kdysi voda. Problém je, že Bennu měří 490 metrů, a je tedy celkem nemožné, aby se na tak malém místě udržela tekutá voda. Vědci z toho vyvozují, že Bennu začínala jako součást větší planety. Její povrch přitom není nijak stabilní, ostatně nabrat z ní vzorky nebyla pro sondu žádná legrace. To ostatně uvidíte v pořadu Honba za planetkami na Prima Zoom.
Čtěte také: Obří asteroid může trefit Zemi, NASA vypočítala datum pádu. Čína ho chce sestřelit
Bennu je totiž v zásadě jen nesoudržným obalem z úlomků hornin, ledových krystalků a zmrzlých plynů a pokus stoupnout na její povrch by dopadl podobně jako pokus stoupnout na hromadu sněhu. Úlomky totiž drží jen velmi slabá gravitace a už tak křehkou stabilitu narušuje statická elektřina. Bennu je navíc na seznamu potenciálně nebezpečných planet. Při vstupu do zemské atmosféry by se nejspíš rozpadla, to by ale případné nebezpečí nesnížilo.
Zdroj: Asteroidmission.com
Sledujte Honbu za planetkami právě teď: