Plán cesty mimo Sluneční soustavu: lidstvo na cestě ke hvězdám
Je čas na další fázi hledání mimozemského života, rozhodli se fyzikové celého světa.
Vzhledem ke stále novým objevům planet podobných Zemi v naší galaxii by lidstvo podle vědců mělo začít plánovat další kroky ve snaze hledat vzdálený mimozemský život. Nedávné oznámení nálezu tří dalších potenciálně obyvatelných planet – Kepler-62e, Kepler-62f a Kepler-69c – totiž naznačuje, že vesmír je plný světů schopných podporovat život, jak jej známe.
Vědci se podle serveru Space.com domnívají, že uzrál čas postoupit od pouhého objevování k podrobnějšímu zkoumání a charakterizaci slibných vzdálených planet. Což je úkol, který bude vyžadovat nové a mnohem mocnější nástroje.
"Opravdu chcete získat světlo z těchto planet, abyste zjistili – to znamená získat údaje, ne jen usuzovat –, zda na těchto planetách je voda, ba dokonce známky života," říká Lisa Kalteneggerová z Astronomického ústavu Maxe Plancka. Kalteneggerová je členkou týmu, který objevil planety Kepler-62e a f.
Mise Kepler
Jak ukazují jejich názvy, tři nově zjištěné planety byly odhaleny díky Keplerovi, plodnému vesmírnému teleskopu NASA, který od svého vypuštění v březnu 2009 už zaznamenal více než 2700 potenciálních cizích světů. Zatím jich bylo potvrzeno jen 122, ale vědci zapojení do tohoto programu očekávají, že se jich potvrdí přes devadesát procent.
Mise Kepler, na niž bylo vyčleněno 600 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun), má za úkol zjistit, jak běžné jsou v naší galaxii, Mléčné dráze, planety podobné Zemi. Pozorování naznačují, že naše domovská planeta nemusí být ničím zvláštním.
Dalekohled budoucnosti. Tento zázrak nahradí Hubbleův teleskop
Astronomové například nedávno využili Keplera k odhadu, že šest procent z přibližně 75 miliard červených trpaslíků – hvězd menších a méně jasných než Slunce – má podle všeho kolem sebe obyvatelné, Zemi podobné planety. To představuje minimálně 4,5 miliardy cizích Zemí, z nichž nejbližší může být jen 13 světelných let daleko.
Cizí světy na dosah?
I když práce Kepleru ještě pokračuje, teleskop už nyní položil základy pro příští generaci misí zaměřených na takzvané exoplanety, tedy planety mimo sluneční soustavu.
"V mnoha směrech je Kepler průkopníkem. Pátrá hluboko v galaxii, aby zjistil, jaká je četnost výskytu planet podobných Zemi, a ukázal, že k nalezení je mnoho planet. A to je vynikající," řekl hlavní vědecký badatel mise Kepler William Borucki. Ten vedl tým, jenž objevil planety Kepler-62e a f.
Ztraceni ve vesmíru: prohlédněte si kosmos, jak ho neznáte
"A nyní přijdou nové mise a přinesou nám více informací o těchto planetách," uvedl dále Borucki a zmínil se při tom o takových projektech NASA, jako je Transiting Exoplanet Survey Satellite, který zahájí vypuštění satelitu v roce 2017 a jehož cílem bude pátrat po blízkých cizích světech. "Ale velký bude krok, až poprvé začneme měřit složení atmosfér. A to bude technicky velmi těžký úkol," dodal.
Borucki a další odborníci se nedočkavě těší, až se budou moci podívat na atmosféry exoplanet, protože plyny, z nichž jsou složeny, mohou hodně odhalit o potenciálu těchto planet, pokud jde o život. Nález oxidu uhličitého, vody a kyslíku by například mohl podpořit obyvatelnost planety, avšak zaznamenání mimořádně složitých sloučenin by po celém světě vyvolalo senzaci.
Najdeme život?
"Když tam budou freony, myslím, že je to jasné. Očividně tam bude život," řekl Borucki. Ke zkoumání vzduchu exoplanet bude podle něj nutné blokovat záření jejich mateřských hvězd, které jsou miliardkrát jasnější než samy planety. To je poněkud skličující úkol, ale nikoli nemožný. Před deseti lety NASA navrhla misi nazvanou Terrestrial Planet Finder (TPF), která počítala se dvěma různými technikami zkoumání atmosfér exoplanet s možným maximálním dosahem 30 světelných let nebo i víc.
Jeden den v životě astronoma: jak se zkoumá vesmír
Mise TPF se neuskutečnila a nyní je považována za zrušenou. Borucki si je ale jist, že probíhající revoluce s exoplanetami, spuštěná z velké části díky Keplerovi, tento projekt vrátí, i když třeba pod jiným názvem. "Nepochybně bude v určitém okamžiku obnoven. Jak v průzkumu galaxie při hledání života postupujeme, budeme se muset zaměřit na atmosféry. Všichni to uznávají," zdůraznil Borucki.
ČTK