Jak vypadá odvrácená strana Měsíce? Sonda při průletu natočila vzácné video
Sondu Blue Ghost, kterou vyslala americká NASA, čeká po přistání zatmění Měsíce.
Záběry odvrácené strany Měsíce, která je pro pozorovatele ze Země trvale neviditelná, nejsou úplně běžné. Působivý průlet ve výšce kolem 120 km nad krajinou posetou krátery natočila kamera Blue Ghost krátce poté, co lander plánovaným zážehem klesl na nižší oběžnou dráhu.
Ghost riders in the sky.@Firefly_Space’s Blue Ghost lander recently completed a maneuver to adjust its orbit around the Moon. We are on track for a landing on March 2. pic.twitter.com/aKOPEqhZsb
— NASA Artemis (@NASAArtemis) February 18, 2025
Přečtěte si také: Čínský modul přistál na odvrácené straně Měsíce, Peking chce získat vzorky povrchu
Blue Ghost postavený firmou Firefly Aerospace se na cestu k Měsíci vydal 15. ledna 2025 v nákladovém prostoru rakety Falcon 9 společně s japonským Hakuto-R. Zatímco Blue Ghost díky větším zásobám paliva letí k Měsíci kratší cestou a dosednout se chystá už v neděli 2. března, Japonci zvolili trasu trvající 4,5 měsíce.
Fenomén levitace prachu
Blue Ghost nese deset vědeckých přístrojů v rámci programu NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services), který je součástí dlouhodobého projektu návratu člověka na Měsíc známého jako Artemis. Přístroje budou po přistání v Moři nepokojů (Mare Crisium) na přivrácené straně Měsíce, kde v minulosti přistály i sovětské sondy Luna 15 a Luna 24, pracovat asi dva týdny. Zkoumat se budou vlastnosti a složení měsíčního prachu, možnost využití signálu GPS k navigaci cestou na Měsíc nebo metody zpracování měsíčního regolitu na lunární cihly, jež poslouží ke stavbě trvalé základny.
Mohlo by vás také zajímat: Přelomový objev na Měsíci: Čínská sonda nalezla vodu na nečekaných místech
Během své mise se lander 14. března při zatmění Měsíce ocitne na pět hodin ve stínu vrhaném Zemí. Z pohledu sondy přitom půjde o zatmění Slunce. „Poté zachytíme měsíční západ Slunce 16. března, přičemž doufáme, že ověříme fenomén levitace prachu, kdy se zdá, že měsíční prach ‚levituje‘ nad povrchem,“ řekl CNN zástupce hlavního inženýra landeru Blue Ghost Joseph Marlin. Prachový fenomén poprvé načrtl poslední astronaut Apolla na Měsíci Gene Cernan, shodou okolností jde o vesmírného průzkumníka českého a slovenského původu.
Video, které jste mohli minout: CNN: Odvrácená strana Měsíce je jiná, než si myslíme. Tajemství má rozlousknout čínská sonda