NASA otestuje nafukovací modul. Podívejte se, jak ho nafouknou
Jako nafukovací člun - jen nebude plout po řece ale vesmírem.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyzkouší na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nafukovací modul. Oznámili to ve středu představitelé NASA a společnosti Bigelow Aerospace, která modul vyvinula.
Testovací nafukovací prostor v hodnotě 17,8 milionu dolarů (342 milionů korun) má tvar malé, asi čtyřmetrové vzducholodi. Měl by být na ISS instalován v roce 2015, uvedl představitel NASA Glen Miller. Pokud se nafukovací modul během dvou let na oběžné dráze kolem Země osvědčí, mohlo by to otevřít dveře k obydlím na Měsíci a k misím na Mars, řekl Miller. Astronauti na ISS budou modul vyrobený z materiálů podobných kevlaru testovat, jak bude snášet velké výkyvy teploty, radiaci a nárazy "vesmírného smetí".
Nafukování ve stavu beztíže
Modul nazvaný BEAM má hmotnost 1361 kilogramů a je tedy o třetinu lehčí než stejný hliníkový model. Jeho doprava do vesmíru je tak podstatně levnější. BEAM dopraví do vesmíru nákladní loď Dragon další soukromé společnosti SpaceX.
Test nafukovacího modulu BEAM je dalším krokem, kterým NASA přenáší své aktivity na soukromé firmy. Spojené státy zastavily v roce 2011 provoz raketoplánů a nyní dopravují své astronauty na ISS ruskými loděmi.
Společnost Bigelow Aerospace založil v roce 1999 hotelový magnát Robert Bigelow. Nyní má na oběžné dráze dva experimentální nafukovací moduly Genesis 1 a Genesis 2, které poslal do vesmíru v letech 2006 a 2007. Jeho záměrem je prodávat nafukovací moduly vědeckým společnostem nebo je použít jako vesmírné hotely pro zámožné dobrodruhy.