NASA našla na Marsu podivné slzy: Co je to?
Americké sondy vyfotografovaly na Rudé planetě velmi pozoruhodný jev připomínající obrovské slzy.
Tento útvar je sice vizuálně velmi pozoruhodný, pro astronomy ale zase tak obrovskou záhadu nepředstavuje. Slzy, respektive kapky, totiž mají snadno vysvětlitelný původ.
Sondy je našly v kráteru Koperník, 93 kilometrů velkém útvaru v oblasti Moře ostrovů. Písečné duny jsou zde bohaté na minerál olivín – a ten se při kontaktu s vodou mění, zvětrává. Kapky jsou tedy vlastně jen oblasti, kde už k tomu došlo a kde písek změnil barvu.
O tom, že je na Marsu olivínu velké množství, víme už dlouho, našla ho tam družice Opporutnity. Od roku 2003 je před námi ale další záhada s ním spojená. Tehdy sonda Mars Global Surveyor zjistila, že tento nazelenalý minerál pokrývá obrovské území, asi 30 tisíc kilometrů čtverečních. Záhada je, jak tam vydržel. Oblast, kde leží (proláklina Nili Fossae), totiž vznikla už v pradávné prehistorii Marsu, asi před třemi a půl miliardami let.
Jenže v té době ještě podle současných teorií mělo na Rudé planetě vládnout vlhké počasí – a olivín, který s vodou reaguje, by v těchto podmínkách velmi rychle zvětral. Ale to se nestalo a vědci zatím netuší, jak je to možné…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: