Mizející domy i superhrdinové na lavičce: sledujte chyby v Matrixu!
Jak je možné, že je náš svět v aplikaci Google Street View tak pokřivený?
Aplikaci Google Street View zřejmě dobře zná mnohý z našich čtenářů. Jako doplněk pro Google Maps byla spuštěna teprve v roce 2007, od té doby však vozidla Googlu stihla zmapovat většinu světových velkoměst i množinu menších sídlišť či dokonce exotických lokací.
Ne vždy se však mapování, které ze zachycených fotografií automaticky zpracovává počítačový program, povede zrovna na jedničku. Jejich odhalování si v posledně době vzali na paškál různí kreativní jedinci alias moderní konceptuální umělci. Právě z jejich projektů jsme pro vás vybrali přehled těch nejzajímavějších chyb.
Prvním pánem na paškál je Emilio Vavarella, jenž pro svůj projekt Report a Problem (Nahlaste problém) strávil mnoho hodin procházením virtuálních ulic a hledáním nezemských výlevů. Přesvědčte se na vlastní oči, jak se mu to povedlo!
Kdo by chtěl uzřít více „chyb v Matrixu“, může své virtuální kroky směřovat sem. Občas však není třeba hned sáhnout po chybách při focení. Street View totiž svou špiclovskou kamerou rovněž může zachytit množinu obskurních situací:
Devět očí
Tyto fotografie na Street View objevil umělec Jon Rafman pro svůj projekt 9-Eyes, mapující nejdivnější skutečné momentky našeho světa. Oproti chybám v matrici spravující Street View tak nejde (snad krom dědečka-dvojčete) o digitální nešvary, nýbrž o prapodivné situace omylem zachycené na kameru. Nejde tedy už jen o vypíchnutí nedokonalostí, ale spíše katalog podtrhávající nejdivnější, leč přesto každodenní situace. I další lidé si však už povšimli některých obskurních situací, jak podtrhuje předposlední výběr fotografií:
Na závěr našeho fotopřehledu tu však je poslední ukázka využití Street View aplikace, tentokrát však namísto obyčejného típání obrázků umělec koncept dovádí dále – vybrané fotografie náhodných chodců totiž zpětně převádí zpátky do ulic.
Za tímto projektem stojí italský konceptuální umělec Paolo Cirio. Ačkoliv je jeho práce (jako ostatně většina streetartu) možná tak trochu za hranicemi legality, o hrozbě z nařčení vandalismu nemluvě, Cirio doufá, že projektem Street Ghosts oživí veřejný prostor, když nic jiného.
Ladislav Loukota