Mimozemské civilizace komunikují neutrinovou morseovkou, naznačují vědci
Nikdo neví, kolik je kolem nás mimozemských signálů.
Důležitá je obyvatelná zóna
Je to záhada, se kterou se vědci potýkají už několik generací. Čistě statisticky je vesmír natolik veliký, že je extrémně pravděpodobné, aby se v něm vyskytovaly jiné inteligentní civilizace. Jenže doposud jsme na stop žádné nenarazily... Jak je to možné? Vždyť za posledních 10 let lidstvo objevilo stovky exoplanet a zdá se, že těmto objevům není konce – není snad měsíce, kdy by astronomové neoznámili objev nějaké planety, občas dokonce v takzvané obyvatelné zóně.
Jenže signály od potenciálních spoluobyvatelů vesmíru se ne a ne objevit; zatím po nich není ani stopy. Říká se tomu Fermiho paradox. Nyní přišel tým amerických fyziků s vysvětlením: možná je to tím, že pátráme po úplně špatném druhu signálu.
Morris Jones z organizace SETI prohlásil pro Universe Today, že pátrání po signálech z vesmíru se doposud omezovalo především na rádiové signály, přitom netušíme, zda jiné civilizace nekomunikují úplně jinak, například pomocí laserových paprsků nebo ještě exotičtějšími způsoby. „Možná je vesmír doslova přeplněný mimozemskou komunikací, jen my ji nedokážeme odhalit, nebo nechápeme, že jde o komunikaci,“ uvedl Jones.
Jedním z nejpravděpodobnějších kandidátů jsou neutrina.
Jejich vlastnosti z nich dělají ideální komunikační nástroj, bohužel je zatím neumíme spolehlivě zachycovat – umí to jen několik přístrojů na celé Zemi a i ony jsou v tom značně nespolehlivé. SETI doposud neutrina jako potenciální zdroj nebo kanál komunikace nezkoumala, to se však může už brzy změnit.
Melissa Mathison- E.T. - Obrázek 5 Zdroj: Profimedia.cz/Facebook/Instagram
„Je možné, že existují mnohem lepší komunikační prostředky než rádiový signál?“ ptá se Jones. „Ano, je to možné, ale naše omezené znalosti fyziky brání dalšímu poznání. Možná jsme na tom podobně jako nějaký izolovaný kmen v Amazonii v polovině 20. století – kdy byl vzduch plný rádiových vzkazů, ale domorodci o jejich existenci ani netušili; na jejich zachycení neměli potřebnou technologii a vlastně si ani nedokázali představit koncept rádiových vln,“ dodává vědec.
Neutrina by právě takovou komunikační sítí být klidně mohla, ale protože je naše lidské poznání v tomto směru extrémně omezené, není pravděpodobné, že by se nám podařilo odhalit takový nástroj dříve než v dalším století, obávají se vědci ze SETI...
Text: MK