Lidstvo omylem dopravilo život na Měsíc. Náprava nebude snadná
Během mise Baresheet izraelské společnosti SpaceIL došlo v dubnu roku 2019 k něhodě při pokusu o přistání na Měsíci. Šlo o první soukromý pokus o tento manévr a současně i první izraelskou misi vyslanou k naší přirozené družici. Během nehody ale dopadla na povrch Měsíce celá kolonie patrně nejodolnějších známých organismů – želvušek – a vědci teď přemýšlí, co s nimi.
Celý projekt přitahoval dle BBC pozornost nejen svým průkopnickým záměrem, ale také svým nákladem. Uvnitř lunárního modlu totiž byla uložena kapsle Arch Lunar Library o hmotnosti přibližně 100 gramů, která měla plnit roli určitého záložního plánu lidstva. Knihovna obsahovala záznam naší civilizace, konkrétně asi 30 milionů stran textu a obrázků s výňatky z Wikipedie, úryvky důležitých knih o historii či vědě, jazykové příručky, slovníky, dětské kresby a mnoho dalšího.
Želvušky, kam se podíváš
Kromě textů však kapsle obsahovala i biologický materiál, například 100 milionů lidských buněk od 25 různých osob a také tisíce dehydrovaných želvušek (Tardigrada). Tyto extrémně odolné mikroskopické organismy byly zakonzervovány v pryskyřici a uloženy do schránky s vidinou pozdějšího oživení. Jenže jak známo, v rámci mise Baresheet nešlo nic podle plánu.
Během přistání ve čtvrtek 11. dubna 2019 došlo k poruše motoru a sonda tvrdě narazila do měsíčního povrhu. Vrak přirozeně setrvává na místě dopadu, ale má se za to, že popisovaná schránka havárii přežila. To by mohlo znamenat, že přežily i želvušky, zvlášť po dřívějších experimentech ohledně cestování organismů vesmírem na meteoritech.
Experiment dává želvuškám naději
Za tímto účelem byl v roce 2021 proveden experiment, kdy byly podle popisu portálu Science News želvušky umístěny do zmražených nylonových projektilů a vystřeleny z kanónu, což simulovalo dopad meteoritu. Přitom se zjistilo, že želvušky přežijí náraz až o rychlosti 0,9 km/s, což odpovídá podmínkám při výrobě syntetických diamantů. Přestože při vyšších rychlostech želvušky nepřežily, v případě mikroorganismů na Měsíci o tak drtivý náraz nešlo.
Čtěte také: Mezihvězdné cestování se dává do pohybu. Letět by mohli i první živočichové
Jenže, co dál. Na Měsíci by želvušky zřejmě jen tak nepřežily, nemohly by se ani rozmnožovat, takže jediné, co by šlo nyní udělat v rámci dalších experimentů, je vyzvednutí kapsle a snaha oživit želvušky na Zemi. To by nepochybně pomohlo při dalším zkoumání vesmíru či snaze jej pochopit, ale šance na takovou operaci jsou poměrně nejisté. Jednak by nešlo o nic levného a není ani zaručeno, že by tak malou schránku někdo našel. Každopádně, pokud by měsíční karambol měl někdo ze Země přežít, pak by to byly právě želvušky. Tak jim držme palce!
Zdroj: Science News, BBC
Video, které jste mohli minout: Největší inspirace Vetřelce v akci: Podívejte se, jak larva uloví kořist dlouhou vystřelující čelistí