21. dubna 2020 12:00

Zářivé Lyridy se proženou oblohou už dnes v noci. Nejlépe je uvidíte k ránu

Žádné mraky a Měsíc ve fázi novu. To jsou ideální podmínky pro pozorování meteorického roje zvaného Lyridy.

Noční oblohu v noci z 21. na 22. dubna rozzáří jeden z nejvýznamnějších meteorických rojů – Lyridy. Ty jsou pojmenovány podle souhvězdí Lyry, z něhož meteory zdánlivě různými směry po obloze vylétají. Pozorovat Lyridy můžete snadno pouhým okem, nejlepší je to vleže a pokud možno mimo oblast znečištěnou světelným smogem.

Lyridy jsou pozůstatkem periodické komety Lyrid C/1861 G1 (Thatcher) objevené v roce 1861. Samotné pozorování Lyrid je ale mnohem starší – datuje se až 2 600 let do minulosti. Země kříží dráhu Lyrid každý rok v období od 19. do 25. dubna a nejvhodnější podmínky pro jejich pozorování letos nastanou právě v noci z 21. na 22. dubna. Zcela ideální bude jejich pozorování spíš až k ránu.

Lyridy mohou oblohu rozsvítit

„Obvyklá zenitová frekvence roje se pohybuje okolo 12 pomalých meteorů narážejících do zemské atmosféry rychlostí 49 km/s. A navíc příjemnou skutečností je, že občas jsou meteory tohoto roje velmi jasné. Průměrný jas meteorů roje je kolem +2 mag, což je jasnost hvězd ve Velkém voze,“ uvedl astronom Karel Halíř, ředitel Hvězdárny v Rokycanech, pro informační server České astronomické společnosti astro.cz.

Vzhledem k tomu, že obloha bude v příštích desítkách hodin bezoblačná a Měsíc se zároveň nachází v opačné fázi, než je úplněk, mohou hlavně nad ránem Lyridy oblohu doslova rozsvítit. Radiant roje, tedy místo, odkud meteory vylétají, bude severovýchodně od Vegy, což je nejjasnější hvězda Lyry.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský