19. května 2025 15:00
Adam Vala

Proč se zlomil Kosmický had? NASA vyřešila záhadu obrovské vesmírné struktury

Astronomové, kteří se zabývají zkoumáním středu naší galaxie, objevili zvláštní struktury, kterým přezdívají „kosti“ Mléčné dráhy. Tato gigantická vlákna plynu a prachu tvoří jedny z nejhustších oblastí v galaxii a hrají klíčovou roli při formování nových hvězd. Nejnovější výzkum se zaměřil na jednu z těchto struktur – takzvaného Kosmického hada – který je nejen podivuhodně dlouhý, ale nově navíc také zlomený.

Zmiňovaných „kostí“ bylo podle článku publikovaného v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society objeveno v posledních letech přibližně dvacet. Jedna z těchto struktur, známá jako Galaktický centrální had (objekt označený jako G359.13), však zaujala badatele nejen svojí délkou, přesahující vzdálenost asi 230 světelných let, ale především svou neobvyklou deformací. Vypadá to totiž, jako kdyby byla na dvou místech přeražená.

Srážka s pulsarem?

Při analýze těchto zlomenin pomocí rádiových a rentgenových vln vědci objevili v místě hlavního zlomu silný zdroj záření. Podle jejich hypotézy jde o pulsar – extrémně hustou a rychle rotující neutronovou hvězdu s mimořádně silným magnetickým polem – který vrazil do filamentu podle NASA rychlostí mezi 1,6 až 3,2 milionu kilometrů za hodinu. „Rádiová svítivost a strmé spektrum tohoto zdroje odpovídají pulsaru,“ uvádějí pak autoři studie poměrně přesvědčivě.

Jinak řečeno, pulsar mohl do filamentu narazit a narušit jeho magnetické pole, přičemž uvolněné elektrony a pozitrony vytvořily onu pozorovatelnou radiaci. „Domníváme se, že hlavní zlom je následkem srážky s velmi rychle letícím objektem, který narazil do Hada, zdeformoval jeho magnetickou strukturu a způsobil rentgenovou emisi,“ vysvětluje přesněji tým a dodává, že vedlejší zlom mohl být způsoben sekundárními efekty stejného nárazu.

Čtěte také: Velká vesmírná záhada: Tajemné světlo bliká každých 21 minut už 35 let. Popírá vědecké poznatky

Astronomové nyní plánují další pozorování této gigantické struktury. Nejen kvůli potvrzení nastíněné hypotézy, ale i proto, že sledovat obřího kosmického hada vinoucího se napříč středem galaxie je zkrátka fascinující. Bez ohledu na to, že je od nás přes 26 tisíc světelných let daleko.

Zdroj: ArxivNASAMonthly Notices of the Royal Astronomical Society

Video, které jste mohli minout: Na lidech hořel oděv, miliony stromů šly k zemi. Sílu Tunguského incidentu pocítil celý svět

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom