20. června 2021 13:30

Kontakt s mimozemšťany je blízko. Kdy k němu podle vědců dojde a proč se ho obávají?

Slavný teoretický fyzik Michio Kaku patří mezi skeptiky ohledně kontaktování mimozemské civilizace. K setkání s ní má však dojít velice brzy.

Otázku, zda jsme ve vesmíru sami, si lidstvo klade od chvíle, kdy začalo mít základní povědomí o rozložitosti vesmíru. Známky života hledáme kdekoli, kam se nám podaří poslat sondu nebo namířit výkonný teleskop. Jenže co se stane, pokud jednou na mimozemskou civilizaci opravdu narazíme? Podle Michia Kakuho, jednoho z nejuznávanějších teoretických fyziků na světě, by lidstvo mělo postupovat velmi opatrně.

Někteří mí kolegové mají za to, že bychom se je (mimozemšťany) měli pokusit kontaktovat, podle mě je to ale příšerný nápad,“ vysvětlil Kaku v jednom z posledních rozhovorů pro britskýdeník The Guardian. „Všichni víme, co se stalo Montezumovi, když v Mexiku před několika staletími potkal Cortése.

Někteří vědci by Zemi raději ukryli

Není sám, kdo tohle přesvědčení sdílí. Stephen Hawking byl přesvědčen o tomtéž. „O mimozemšťanech sice nevíme mnoho, zato ale víme celkem dost o lidech,“ prohlásil v roce 2018. „Kontakt mezi lidmi a méně inteligentními organismy dopadl pro ty méně vyspělé často katastrofálně. Stejně tak setkání méně vyspělé civilizace s vyspělými technologiemi pokročilejší civilizace dopadlo vždy špatně pro ty méně vyspělé.“

Hawking spolu s dalšími významnými vědci dokonce uvažoval nad tím, jak naši planetu před potenciálními návštěvníky z vesmíru schovat. Fyzicky to samozřejmě není možné, protože na Zemi je dobře vidět z 1 004 hvězdných soustav, profesor David Kipping z Columbijské univerzity a absolvent Alex Teachey však vynalezli způsob, jak s pomocí laserů zařídit, aby se Země případným vesmírným pozorovatelům jevila jako neobyvatelná.

Objevit cizí civilizaci bychom prý mohli již brzy

Sám Michio Kaku je nicméně přesvědčený, že mimozemšťané by byli přátelští. Proč ale známý vědec a průkopník strunové teorie pole nad něčím takovým vůbec uvažuje? Jednoduše proto, že podle něj lidstvo už brzy na mimozemskou civilizaci narazí, anebo jí bude kontaktováno. Podle Kakua by k tomu mělo dojít ještě v tomto století, což je časový odhad, se kterým se opět shoduje se zesnulým Stephenem Hawkingem. Astronom Seth Shostak, který pracuje pro Institut pro hledání mimozemské inteligence (SETI), dokonce tvrdí, že od okamžiku, kdy zjistíme, že nejsme ve vesmíru sami, nás dělí pouhých dvacet let.

Důvodem pro tato odvážná tvrzení je nový teleskop Jamese Webba, který bude letos v říjnu uveden do provozu a měl by v budoucnu nahradit známý Hubbleův teleskop. Na rozdíl od něj se ale nebude pohybovat na nízké oběžné dráze, ale ve větší vzdálenosti zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země. Pátrání po obyvatelných exoplanetách a potenciálních známkách života bude jedním z jeho primárních úkolů.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom