Konec oblohy, jak ji známe – varují astronomové. Zničí ji Elon Musk
Družice Elona Muska můžete sledovat pouhým okem.
Elon Musk a světla na obloze
Na konci května vypustila společnost SpaceX Elona Muska prvních 60 satelitů systému Starlink. Ukázalo se, že je to problém…
Družice, které jsou určené pro satelitní internetovou síť, jsou totiž na obloze dobře viditelné i pouhým okem – a to i z našeho území. Hlášení o podivném jevu na obloze pocházejí i z Prahy, kde je jinak extrémní světelné znečištění.
Protože jsou družice jedna za druhou, vypadají na obloze jako „vláček“, tento jev je velmi nápadný – díky nízké oběžné dráze a materiálu, z něhož jsou vyrobeny, jsou satelity na nebi jasnější než mnoho hvězd.
Jde o prvních 60 družic, ale Musk má v plánu jich vypustit celých 12 tisíc! Jak by vypadala obloha s takovým množstvím satelitů, je otázkou. Jak se zdá, samotný Musk to doposud vůbec neřešil, ani ho to nenapadlo – zajímal se jen o praktické dopady, které zajímají jeho byznys.
Hlas (nejen) astronomů
Ale už se ozvali astronomové z celého světa, kteří se bojí, jaký to bude mít dopad na jejich práci, ale také na pozorování oblohy obyčejnými lidmi. První rovnice, které zkusily popsat následky, totiž naznačují, že světelné znečištění by bylo opravu jasně viditelné, zejména v letních měsících by na noční obloze byly Muskovy satelity vidět prakticky neustále a to v počtu desítek kusů.
Kde zůstala etika?
Tento čin vede k mnoha dost hlubokým otázkám – má někdo vůbec právo tímto způsobem ničit něco, co patří celému lidstvu? Obejde se člověk bez oblohy? A co dopady na zvířata, která se orientují podle hvězd? Nezahráváme si zde s něčím, co nás překračuje?
Štěstí v neštěstí
Družice jsou naštěstí vybavené „autodestrukčním systémem“ – po skončení jejich životnosti jsou automaticky navedené na nižší oběžnou dráhu, takže shoří v atmosféře a nepřidají se k vrstvě vesmírných odpadků, která stále silněji obaluje naši planetu a ohrožuje bezpečnost kosmického výzkumu. A navíc se zdá, že hloubka problému už došla také Muskovi – 29. května na Twitter napsal, že už se svými inženýry řeší, jestli by se nedala jasnost světla jeho družic nějak snížit – zřejmě pomocí nějakého nátěru.
Musk ale není jediný, kdo má v plánu budovat obří satelitní systémy na oběžné dráze; stejné plány mají také jeho konkurenti v Amazonu, Microsoftu a další velké korporace. Na oběžné dráze s klesajícími cenami kosmických letů bude přibývat čím dál větší množství těles, která již nyní mění to, jak vypadala obloha, na kterou byl člověk zvyklý od svého vzniku.
Vypadá to, že se musíme smířit s tím, že jsme si zničili nejen oceány, klima, ale už také nebe – jsme poslední generace, která ještě znala noční oblohu v její přirozené podobě… Text: Martin Kolář