Kometa ISON už je vidět pouhým okem! Jak ji najdete?
Všemi milovníky vesmíru očekávaná událost je tady: kometa ISON se přiblížila Zemi doslova na dosah.
Už jen pár dní zbývá, než se před námi na obloze objeví neskutečné vesmírné divadlo: kometa ISON bude opravdu obrovská a nádherně viditelná! Pouhým okem ji však můžete spatřit už nyní.
Astronomické observatoře se předhánějí, která přinese úžasnější fotografie přibližující se komety. Jenže ono je to až příliš snadné – kometa je tak blízko a v současné době se nachází v tak skvělé pozici, že jedna fotografie je lepší než druhá.
Postarala se o to samotná kometa: někdy na začátku tohoto týdne na ní došlo k explozi – zřejmě kvůli nějaké chemické reakci způsobené blízkostí k Slunci. Každopádně důležité je jedno: kometa je pomocí dalekohledů nádherně vidět. A podle evropské kosmické agentury už se dá (byť velmi špatně) zahlédnout i pouhým okem.
Jak najít kometu ISON? Web astronomie.cz radí: „Za jasného počasí se vydejte na místo s dobrým výhledem až k obzoru, kde neruší pouliční osvětlení. V listopadu a počátkem prosince je kometa ISON viditelná i bez dalekohledu ráno, před východem Slunce, nízko nad jihovýchodním obzorem. Od poloviny prosince ji najdeme večer nad severozápadním obzorem."
Tím pravým časem k pozorování však bude teprve konec listopadu, konkrétně doba od 28. dne tohoto měsíce. Astronomové z hvězdárny v Úpici vysvětlují, proč: „Toho dne kometa prolétá v těsné blízkosti Slunce a bude pozorovatelná v korónografech družice SOHO i v polích dalších družic. Na obloze se bude nacházet opravdu blízko slunečního disku, takže i kdyby byla zmínka o její možné viditelnosti na denním nebi, neriskujte prosím poškození zraku. Pozorování lze uskutečnit prakticky jen prostřednictvím internetu, kde budou dostupné aktuální družicové snímky průletu komety kolem Slunce. Je ovšem šance, že díky geometrii dráhy komety budou její ohony natolik dlouhé, že po západu Slunce 28. listopadu a zejména pak v dalších nocích bude možné na městy neosvětlené obloze pozorovat část komety nad obzorem. Podmínky k tomu nahrávají – Měsíc se v té době již začne ztrácet jako úzký srpek na ranním nebi a nejspíš pouze kvůli počasí bude potřeba vyjet za jasným nebem.“
A co pak?
Pokud kometa svůj průlet kolem Slunce přežije, začne se okolo 6. prosince vynořovat zpoza západního obzoru na večerní obloze s ohonem vztyčeným prakticky k severnímu nebeskému pólu. Každý další den bude její pozorování snazší a kometa bude viditelná lépe. Přibližně od 20. prosince začně být cirkumpolární, tedy viditelná celou noc. Bohužel v té době už bude prudce slábnout...
Pokud vás tato kometa zajímá, máme pro vás ještě jednu dobrou zprávu: má i vlastní české webové stránky, kde najdete spoustu podrobností zajímavostí. Najdete je TADY.