Kolonisté na Marsu zemřou hlady, dokázali studenti
Má lidstvo šanci kolonizovat Mars? Nová studie ukazuje, že jde jen o divokou fantazii...
Společnost Mars One už pár let vymýšlí, jak dostat na Mars lidské kolonisty. Dokonce už shání vážné zájemce o jednosměrný výlet směr Rudá planeta.
A lidé se hlásí, našlo se již 200 000 vážných zájemců, dokonce se mezi nimi objevili už i Češi… Jenže skupina postgraduálních studentů zkazila organizátorům ambiciózní akce náladu: mise je nemožná, spočítali.
Doktorandi ze slavné bostonské univerzity MIT vydali na konci září studii, kde shrnují, co jim na plánu kolonizace Marsu nehraje. „Snažili jsme se přistupovat úplně bez předsudků,“ řekl novinářům Sydney Do, který se na výzkumu podílel. Přiznal přitom, že osobně je velkým fanouškem tohoto nápadu – o to smutnější bylo, když se zjistilo, že celá akce je silně nedomyšlená.
Základním stavením kamenem plánů Mars One je myšlenka, že si kolonisté budou sami pěstovat rostliny. Ty jim pak budou poskytovat kyslík… A právě v tom je zásadní slabina plánu – technologie potřebná k udržení kyslíku odděleného od ostatních plynů totiž nebyla nikdy testována mimo Zemi a může podle analýz studentů velmi snadno selhat.
Když to nefunguje...
Příkladů podobných katastrof je ve vesmírném výzkumu víc než dost. Například roku 2009 testovala NASA nový systém na recyklaci vody z moči. Na Zemi fungoval s 90procentní úspěšností, všichni byli nadšení a tak systém putoval na ISS. Jenže tam se ukázalo, že je všechno jinak – systém se téměř okamžitě pokazil… Proč? Na oběžné dráze, tedy bez gravitace, se astronautům uvolňoval z kostí vápník, který pak ucpal celý promyšlený recyklační přístroj. ISS je naštěstí kousek od Země, ale marsovská mise by možnost vrátit vadný přístroj neměla.
A co na zástupci Mars One? Šéf společnosti Bas Lansdorp tvrdí, že studenti vycházeli ze špatných nebo nedostatečných údajů. Jde podle něj jen o zbytečný alarmismus – testy na Zemi jsou údajně zcela dostačující. Podobné přístroje totiž už řadu let fungují na mnoha vesmírných zařízeních. Ani Lansdorp však nenašel odpověď na jinou komplikaci, na kterou studenti upozornili: náhradní díly.
Mladí vědci totiž použili údaje o selhání přístrojů z mezinárodní vesmírné stanice ISS a aplikovali pravděpodobnost, která jim vyšla, na zařízení pro Mars. Vyšlo jim, že mise nebude mít dostatek prostoru na náhradní díly pro zcela zásadní přístroje, na nichž stojí a padá úspěch výpravy. „Mají pravdu,“ potvrdil ředitel Mars One. „Tento problém jsme zatím nevyřešili, ale pracujeme na něm.“
Proto mají experti z Mars One objednanou studii proveditelnosti, kterou by měla dodat společnost Lockheed Martin. Tento výrobce raket a dílů pro vesmírný výzkum má ověřit, zda má převratná výprava šanci na reálný úspěch, anebo se ocitne v propadliště dějin…
BAVÍ VÁS PŘÍBĚHY O MARSU? TAK TADY JE DALŠÍ VÁRKA!