Islámský stát chce mít základnu na Marsu do roku 2117
Šejkové ze Spojených arabských emirátů vidí vesmírný výzkum jako velmi perspektivní odvětví; nabízí technologie, potenciálně nové zdroje a především v budoucnosti nezávislost na ropě, na níž je doposud ekonomika tohoto státu založená.
Až doposud se SAE do vesmírných projektů zapojovaly jen pomocí investic svých petrodolarů, ale letošní rok, zdá se, všechno změní. V úterý 14. února totiž vládce Dubaje a viceprezident Emirátů šejk Muhamed oznámil vznik Projektu 2117. Jeho cílem není nic menšího, než vznik stálé arabské základny na Marsu.
Na tomto projektu je sympatické, že na rozdíl od těch amerických není tolik populistický, naopak vypadá mnohem reálnější než cokoliv, co slibuje NASA. Na amerických, evropských i ruských návrzích na stálou marsovskou přítomnost je zcela absurdní, jak spěchají. Je na tom velmi dobře vidět, pod jakým politickým tlakem agentury jsou, aby politické reprezentaci nabízely řešení v době, kdy ještě bude stávající garnitura u moci. A tak se plánuje na 4, maximálně 8 let dopředu, aniž by ještě existovaly technologie, které by vůbec vznik takového projektu umožňovaly.
Mars - v budoucnu obyvatelná planeta? Zdroj: NASA
Feudální prostředí v tom má oproti demokracii paradoxní výhodu: protože garantem moci je zde panovnický rod, nemusí vědci tolik spěchat – pokud dokončí projekt třeba za pravnuka současného vládce, nebude to politický problém, ale naopak symbol kontinuity moci.
Co emiráty slibují?
Šejk Mohamed se navíc k problému postavil velmi pokorně: nechce stavět základnu sám, na to nestačí síly žádné, byť sebesilnější a sebebohatší velmoci. Proto navrhuje mezinárodní projekt, který by využil co nejvíce schopností různých států i soukromých investorů pro společné dobro celého lidstva.
Navíc v tiskovém prohlášení upozornil, že může jít jen o první krok pro cestu na další vzdálenější planety nebo k asteroidům...
Text: MK