Duha na jiné planetě! Vědci poprvé vyfotili krásný úkaz mimo Zemi
Vědci získali vůbec první snímky duhy na jiné planetě, Venuši.
Vůbec první záběry duhy na jiné planetě než Zemi pořídila na Venuši družice Evropské kosmické agentury (ESA) Venus Express. Jde o kruhovou duhu, takzvanou svatozář. ESA o tom informuje na svých internetových stránkách.
Družice zachytila "svatozář" na vrcholcích mračen ve výšce kolem 70 kilometrů nad povrchem Venuše už 24. července 2011, sdělila evropská agentura. Podle snímků, které Venus Express pořídila ze vzdálenosti 6000 kilometrů, byla tato kruhová duha široká 1200 kilometrů.
Duhy a "svatozáře" vznikají, když sluneční paprsky dopadají na kapičky v mracích – v případě Země jde o vodní kapky. Zatímco duha vytváří na obloze velké barevné oblouky, kruhové duhy bývají menší a tvoří je řada barevných soustředných kruhů kolem jasného středu.
Kruhové duhy jsou viditelné, když se pozorovatel nachází přímo mezi Sluncem a částečkami v mracích, které odrážejí sluneční světlo, vysvětluje ESA. Na Zemi jsou často vidět z letadel, jak obklopují stín stroje dopadající na mraky pod ním. Podobně je vidí kolem svých stínů i horolezci šplhající na zamlžené vrcholky hor.
Svatozář na planetě smrti
Hustá atmosféra Venuše podle panujícího přesvědčení obsahuje kapičky bohaté na kyselinu sírovou. Vědci doufali, že snímkováním Venušiných oblak se Sluncem v "zádech" satelitu se jim podaří "svatozář" zachytit, což by jim umožnilo zjistit důležité informace o charakteristice částic v mračnech. A to se jim podařilo.
Na základě získaných poznatků odhadují, že tyto částice mají průměr 1,2 mikrometru, tedy podstatně méně, než je šířka lidského vlasu (podle Wikipedie 18–180 mikrometru). Vzhledem k velikosti zachyceného jevu je pravděpodobné, že částice na vrcholcích mračen jsou jednotné. Variace jasnosti pozorované kruhové duhy je podle ESA jiná, než by se očekávalo od mračen tvořených jen ze směsi kyseliny sírové a vody, takže jejich složení bude zřejmě jiné.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: