Člověk bude na Marsu žít už za 100 let, věří slavný geolog
Uznávaný americký planetární geolog James Rice nepochybuje o tom, že lidstvo jednou osídlí planetu Mars.
Možná to prý bude už za 100 let. Lidé budou chtít osídlit sluneční soustavu, aby si vytvořili jakousi pojistku na záchranu svého života. Pokud dojde k nějakému zásahu Země třeba meteoritem, musí být lidstvo připraveno osídlit i jiná území, aby zvýšilo své šance na přežití, řekl dnes na tiskové konferenci v Praze Rice.
Podle tohoto předního odborníka amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) totiž "žijeme na vesmírné střelnici a kolem nás to zostra sviští". V České republice je poprvé. Patří do nejužšího týmu NASA, který s pomocí planetární sondy Pathfinder a robotických vozítek Spirit, Opportunity a Curiosity zprostředkovává lidstvu vesmírné objevy.
"Lidé jsou zkrátka zvědavá rasa, každý se bude chtít něco dozvědět. Někteří lidé si možná řeknou: Proč vlastně výzkum Marsu, když je tolik problémů tady na Zemi? O tom není pochyb. Kdybychom ale tento přístup měli, tak bychom už tu ani neexistovali," řekl Rice, "Já bych jel hned," poznamenal vědec, který se podílí na misích zkoumajících Mars. Povrchové podmínky a snadná dostupnost vody dělají podle vědeckých teorií z Marsu jednu z nejlépe "obyvatelných" planet sluneční soustavy.
Na Mars!
Rice pozvala Akademie věd ČR, aby přednášel veřejnosti o svých poznatcích z průzkumu rudé planety v rámci projektu Na řadě je Mars. Přednášky začnou tuto středu v Ostravě, až do neděle vědec zavítá do Brna, Hradce Králové, Prahy a Českých Budějovic. Představí geologický průzkum Marsu, jeho možnou kolonizaci, přínos pro lidstvo a s použitím modelů i to, jak fungují robotická vozítka NASA.
Projekt navazuje na úspěšný popularizační program Do Kosmu s Krtkem, kterého astronaut Andrew Feustel přivezl ze své výpravy z historicky posledního letu raketoplánu Endeavour.
Jak to bude vypadat?
Rice věří, že při své návštěvě více rozšíří zájem o výzkum Marsu a přírodních věd. Lidé mohou zhlédnout i putovní výstavu Mars: Roving the Red Planet (Toulky rudou planetou), kterou doplní filmový dokument Osidlování Marsu. Česká republika je jedinou zemí, kde Rice dělá své přednáškové turné, před sedmi lety něco podobného uskutečnil v Indii. Jak řekl Rice pro ČTK, pro vědce by měl být důležitý názor veřejnosti, zejména mladých lidí. O vesmír se prý zajímal od svých sedmi let. "Můj celý život, skutečně. Od mé matky jsem dostal knihy o vesmíru, Měsíci... vyrůstal jsem v šedesátých letech na programu Apollo," uvedl.
Z posledních záměrů NASA vyplývá, že by se měl člověk na Mars vypravit ve 30. letech tohoto století. Podle Riceho v současnosti není ale tolik peněz, aby se expedice na Mars uskutečnila. Současné technologie by podle geologa jen umožnily poslat posádku na planetu, ale na dva až tři roky. Navíc by prý byla vystavena intenzivnímu radioaktivnímu záření.
Průzkum Marsu provedlo od 60. let minulého století zhruba dvacet úspěšných automatických sond, pro potvrzení nebo vyvrácení teorie o životě na Marsu zatím chybějí jasné důkazy. "Přinejmenším každý jednou v životě vyšel v noci ven a díval se na hvězdy. A přemýšlel o tom, jestli jsou tam nějaké bytosti a jestli jsou chytřejší, nebo hloupější než my? O Marsu se vedou takovéto úvahy," dodal vědec.
ČTK