Částečné zatmění Slunce bude vidět v celém Česku. Radíme, jak se na něj připravit
Při částečném zatmění Slunce zmizí jen pětina slunečního kotouče. Meteorologové slibují ideální podmínky, při pozorování jevu ale buďte mimořádně opatrní.
V sobotu 29. března se mohou z většiny obyvatel České republiky stát amatérští astronomové. Nad Českem totiž dojde k částečnému zatmění Slunce, do jehož disku se kolem 11:29 SEČ začne „zakusovat“ Měsíc. Největší část Slunce Měsíc zakryje mezi 12:15–12:23 SEČ, přičemž Slunce bude v tu dobu přibližně 40 stupňů nad jižním obzorem. Kolem 13. hodiny pak úkaz skončí.
Přečtěte si také: Unikátní vesmírná podívaná bude trvat jen pár minut. Sedm planet Sluneční soustavy se seřadí vedle sebe
Jak velkou část Slunce Měsíc zakryje, bude záviset na tom, kde se nacházíte. Čím více na západ, tím dříve k zatmění dojde a tím větší část Slunce zmizí. Například v Chebu dosáhne velikost zatmění v maximu 22,7 %, ale třeba v Ostravě Měsíc zakryje už jen 14,2 % slunečního disku. Ve světě budou mít nejlepší podmínky obyvatelé Kanady – třeba na severu provincie Québec dosáhne částečné zatmění 94,8 procenta. Pro snazší určení podmínek pozorování můžete sáhnout třeba po interaktivní mapě Xaviera Jubiera.
Jak pozorovat zatmění Slunce
Pozorování jakéhokoliv zatmění Slunce má svá pravidla, která je nutné dodržet, jinak hrozí poškození sítnice a dokonce trvalé poškození zraku. V každém případě je nutné chránit si oči speciálními brýlemi nebo filtry, obyčejné sluneční brýle rozhodně nestačí. Ani v případě profesionálních pomůcek (především speciálních brýlí) ale výrobci nedoporučují souvisle pozorovat Slunce déle než 3 minuty. Brýle je možné koupit i v hvězdárnách, prodejnách dalekohledů nebo na specializovaných e-shopech.
Česká astronomická společnost (ČAS) doporučuje kromě speciálních brýlí také fólie, které jsou k pozorování zatmění Slunce přímo určené. Fólie se prodává ve formátu A4, je tenká a ohebná a hodí se k výrobě různě velkého či různě tvarovaného filtru na teleobjektiv, videokameru, binokulár i větší dalekohledy. Slunce bude mít při použití této fólie stříbřitě bílou barvu. V žádném případě nepozorujte Slunce nechráněným dalekohledem, ten by ničivé účinky slunečního záření ještě znásobil.
Další možností je použít svářečský filtr stupně 13 a vyšší. Právě z těchto sklíček se vyrábějí speciální brýle, které jsou k zakoupení na nejbližších hvězdárnách. Barva Slunce při pohledu přes svářečský filtr je zelená nebo oranžová.
Za nouzové, ale z hlediska ochrany zraku stále ještě bezpečné, považuje Česká astronomická společnost použití osvíceného temného rentgenového snímku, přičemž pozorovat zatmění Slunce můžete přes jeho neozářenou (temnou) část. Barva Slunce bude v tom případě příjemně žlutá.
Mohlo by vás také zajímat: Česko čeká úchvatná nebeská podívaná: Na konci března se po letech ukáže zatmění Slunce
Pozorovat Slunce je možné i přes vyvolaný osvícený negativ – pro kontrolu se přes něj napřed podívejte na rozsvícenou žárovku, přičemž byste měli vidět jen rozžhavené vlákno. Někde se uvádí jako bezpečný pro pozorování Slunce také magnetický kotouč z diskety, který ale neodfiltruje v potřebné míře veškeré nebezpečné infračervené záření, takže jej není vhodné používat pro dlouhodobější pohled.
Video, které jste mohli minout: Úplné zatmění Slunce: Očekávanou událost sledovaly miliony lidí, podívejte se na záběry