Čas na Měsíci plyne jinak než na Zemi. Vědci spočítali, zda se tam stárne rychleji
Odborníci už dlouho vědí, že čas je relativní veličina. To, jak rychle plyne, ovlivňují gravitační pole i relativní rychlost pozorovatelů. U nás na Zemi jsme sice zvyklí být všichni „na jedné časové vlně“, jakmile se ale z naší rodné planety vzdálíme, přestane to být tak jednoduché.
Pro NASA a další vesmírné agentury tenhle fakt znamená o dost větší problém, než si běžný smrtelník dokáže představit. Obzvlášť nyní, když se lidstvo chystá zřídit na Měsíci celou základnu.
Synchronizace je nezbytná
Rozdíl v plynutí času není samozřejmě mezi Zemí a Měsícem nijak dramatický. Lidé by ho na sobě vůbec nebyli schopní pocítit. Problém je ale se stroji, roboty a řídícími systémy, bez kterých se program Artemis neobejde.
„Musíme ustanovit standardní lunární čas, je to zcela zásadní k synchronizaci našich aktivit a operací prováděných na Měsíci a v jeho okolí,“ píší autoři výzkumu, který vyšel na arXiv. „U misí, které zahrnují několik přistávacích modulů, roverů a raketoplánů, jedině zcela přesné načasování zaručí efektivní koordinaci. Je nutné, aby autonomní systémy byly schopné operovat zcela bezchybně.“
Tým, který se spočítáním plynutí lunárního času zabýval, spočítal, že relativní rychlost času na povrchu Měsíce je vyšší než na Zemi. Čas tam tedy ubíhá rychleji, a to o 0,0000575 vteřiny za den. Pro představu, kdyby někdo na Měsíci strávil celých 100 000 dní (cca 274 let), byl by o 5,75 vteřiny starší než ten, kdo byl po stejnou dobu na Zemi.
Čtěte také: Podivná světla na obloze? UFO nad Českem, hlásili lidé. S vysvětlením přišla hvězdárna
„Tenhle pro člověka zcela irelevantní rozdíl by mezi hodinami na pozemském vysílači a přijímacím zařízením na Měsíci způsobil nepřesnost, která by vyústila v kritickou chybu,“ uvedla vědecká poradkyně amerického prezidenta, Arati Prabhakarová.
Správnost výpočtů budou teď ověřovat a diskutovat i další odborníci. Pouze v případě, že se závěry výzkumu ukáží jako správné, bude pro vědeckou komunitu možné systém koordinovaného lunárního času ustanovit jako všeobecně přijímaný pojem.
Zdroj: NASA, arXiv, Memorandum americké prezidentské kanceláře pro vědu a technologii.
Video, které jste mohli minout: Našli jsme život na jiné planetě? Český geolog brzdí vědecké nadšení