Ztraceni ve vesmíru: prohlédněte si kosmos, jak ho neznáte
Chcete poznat vesmír lépe než běžný astronom? Víme, jak na to!
Cestování prstem po mapě se dneska zdá poněkud zastaralou zábavou. Pokud se chceme ztratit ve světě, stačí navštívit Google Earth a v mžiku se můžeme procházet ulicemi vzdálených měst, která jsme si dřív představovali jen z pohlednic. A co takhle se moci ztratit v mapách vesmíru. Vítejte při pozorování skrz World Wide Telescope!
Internet je fantastické médium plné informací a vizuálního obsahu. Kdo má rád vesmír, jistě někdy zabloudil na stránky Hubble Heritage Teamu, který z dat pořízených Hubbleovým vesmírným dalekohledem (Hubble Space Telescope - HST) pořizuje fantastické barevné snímky. Představit si, kde na obloze se jednotlivé galaxie a mlhoviny nachází, už není tak jednoduchý úkol. Ještě složitější by bylo mezi nimi ‘přelétávat’.
Představte si, že máte na jednu noc k dispozici nejlepší dalekohledy a družice na světě, schopné pozorovat kterýkoliv objekt v kterékoliv vlnové délce. Kam byste zrcadla dalekohledů namířili? A co kdybyste měli víc než jednu noc? Třeba celé týdny. Tenhle zážitek nabízí projekt Microsoftu s názvem World Wide Telescope (WWT), nalezitelný na těchto stránkách. Jedná se o jakýsi virtuálni dalekohled, který vám z tepla domova umožní zkoumat blízký i vzdálený vesmír a objekty v něm. Umí fungovat jak v prohlížeči tak i přímo ve vašem počítači. WWT je unikátní tím, že kombinuje nejlepší dostupná data ze světových observatoří, skrz celé elektromagnatické spektrum. Krom toho, že nabízí krásné fotografie vesmíru, můžete se nechat vtáhnout do některé z četných ‘prohlídek’.
Podívejte se, jak WWT funguje:
Prohlídky jsou připravovány jednak profesionálními astronomy, druhak amatéry a vesmírnými nadšenci. Můžete se vydat na prohlídku, která je čistě fantastickou přehlídkou nejkrásnějších galaxií, které můžeme na noční obloze najít, ale třeba i na prohlídku, která stopuje původ prachu v galaxiích a jeho chování. Je jen na vás, jestli se chcete vzdělávat, nebo jen jednoduše ohromit.
Každá z prohlídek může být v kterýkoliv moment přerušena a vy můžete pečlivě prozkoumat kterýkoliv z objektů, který jste zrovna minuli. Že nenáleží prohlíce? To vůbec nevadí, prohlídky jsou plně interaktivní, takže je můžete přerušovat, jak jen se vám zachce a zase se do nich vracet. Základní informace o galaxiích, mlhovinách a planetách jsou obsaženy přímo ve WWT. Pokud by se Vám to zdálo nedostačující, můžete si přímo ve WWT otevřít stránku z Wikipedie v detailu se věnující vybranému objektu.
Prohlídky vesmíru jsou jen začátek. WWT nabízí i 3D modely některých těles Sluneční soustavy - Venuše, Marsu, Jupiteru a jeho čtyř největších měsíců (Europa, Io, Ganymedes a Kalisto) a našeho Měsíce. V případě k Marsu jsou navíc k dispozici panoramata pořízená vozítkem Curiosity, které v současné době brázdí kamenitý povrch Marsu. Navíc si můžete prohlédnout i 3D model Země v různých projekcích.
Amatéři všech zemí světa, spojte se!
O autorce: Jana Poledniková (*1987) vystudovala obecnou fyziku a astrofyziku na Masarykově univerzitě v Brně. Doktorské studium tráví na Instituto de Astrofysica de Canarias na Tenerife, kde se snaží proniknout do tajů vzdálených supermasivních černých děr. Kromě pracovního studia se věnuje spoluorganizaci Fyzikálního korespondenčního semináře (FYKOS) pro nadané středoškoláky.Aby toho nebylo málo, tak WWT umí interagovat i s amatérskými dalekohledy. Stačí připojit počítač k ustavenému dalekohledu a pak si jen zadat, kam se zrovna chcete podívat. Program nasměruje dalekohled a okamžitě poskytne informace o objektu, včetně snímků ve vlnových délkách mimo viditelné světlo.
Díky unikátnímu propojení dat z všech možných katalogů a archivů, které se nacházejí v různých zákoutích internetu má člověk všechny dostupné znalosti o vesmírných objektech doslova na talíři. S roztoucím objemem dat v astronomii (a vědě obecně) se podobné projekty stanou brzy jedním z pilířů nejen amatérské, ale i profesionální astronomie. Projekty jako Galaxy Zoo mapující morfologii galaxií nebo SETI@home hledajicí mimozemské civilizace jsou prvními vlaštovkami. Je jen otázkou času, kdy se podobné projekty propojí s WWT...
Tak co, jste připraveni se ztratit se v hlubinách vesmíru?
Další články autorky:
Jeden den v životě astronoma: jak se zkoumá vesmír
Zářivé barvy vesmíru - realita nebo fikce?